Меморандумът между "Gemcorp" и държавата е прекратен още през юли, твърди директорът на компанията Снимка: © Screenshot

Меморандумът за партньорство в енергетиката между "Gemcorp" и държавата е прекратен още на 23 юли тази година и няма никакви основания да се търсят каквито и да е претенции от двете страни. Това заяви изпълнителният директор на компанията Атанас Бостанджиев в интервю пред bTV.

"Темата се експлоатира с цел политически дивиденти и затова още веднъж заявявам, че отношенията с правителството на страната са прекратени", каза той.

В последните няколко дни темата около меморандума отново нашумя и беше използвана за атаки от страна на ГЕРБ срещу бившите управляващи от кабинета "Петков". От ГЕРБ твърдят, че споразумението с "Gemcorp" не е прекратено, въпреки заявките на бившите управляващи, и още се изпълнява като част от "далавера за 1 млрд. долара". От партията на Бойко Борисов дори се заканиха да сезират ДАНС, МВР и ЕК за казуса (като не стана ясно защо не са го направили от юли досега, нито защо говорят за договор, какъвто не е сключван, а меморандумът не би следвало да е документ с обвързващ характер - б.р.)

През март държавата сключи меморандум с компанията, но дни след подписването му бяха повдигнати въпроси за намеренията на компанията и предполагаемо руско участие във фирмата, включително на руския олигарх Алберт Адволян. Тогавашната опозиция в лицето на ГЕРБ подложи управляващите на редица атаки и правителството на Кирил Петков взе решение да прекрати договора още на 20 юли.

Пред bTV Бостанджиев потвърди, че документът е анулиран. Преди това служебният енергиен министър Росен Христов заяви тъкмо обратното. В отговор директорът на Gemcorp заяви, че ще внесе още едно писмо до министъра на енергетиката, за да сложи край на спекулациите по темата.

"Днес се внася от името на Gemcrop още едно писмо, адресирано до служебния министър на енергетиката, в което още веднъж, този път официално, заявяваме, че нямаме претенции. Но пак подчертавам, че този договор е приключен към датата 23 юли", обясни Бостанджиев.

Изпълнителният директор на "Gemcorp" посочи, че идеята за партньорство с българското правителство е дошла от другата страна, включена в меморандума - компанията IP3. Тя е имала интерес да инвестира в "Топлофикация София", а не да изгражда завод за батерии в България.

Бостанджиев опроверга и твърденията, че в компанията му все още има руски капитали. По думите му такива е имало до края на 2019 г., но оттогава насам не е получаван "нито един цент или копейка от руснаците".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тейлър Суифт подкрепи Камала Харис за президент на САЩ

Подкрепата на Суифт може да насърчи Gen Z да гласуват

07:11 - 11.09.2024
Технологии

Sony представи най-мощната, но и най-скъпата си конзола PlayStation5 Pro

Новата конзола идва малко преди една от най-чаканите игри - Grand Theft Auto VI

19:20 - 10.09.2024
Технологии

Polaris Dawn: Първата частна космическа разходка вече е в ход

Американски милиардер и още трима непрофесионални астронавти се надяват да направят историческа разходка в открития космос

16:30 - 10.09.2024
Пътуване

Терминал 3 на Летище София ще е готов през 2031г.

Концесионерът се надява трансформацията да осигури на летище София 5-звездна сертификация SkyTrax

14:51 - 10.09.2024