Меморандумът между "Gemcorp" и държавата е прекратен още през юли, твърди директорът на компанията Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Меморандумът за партньорство в енергетиката между "Gemcorp" и държавата е прекратен още на 23 юли тази година и няма никакви основания да се търсят каквито и да е претенции от двете страни. Това заяви изпълнителният директор на компанията Атанас Бостанджиев в интервю пред bTV.

"Темата се експлоатира с цел политически дивиденти и затова още веднъж заявявам, че отношенията с правителството на страната са прекратени", каза той.

В последните няколко дни темата около меморандума отново нашумя и беше използвана за атаки от страна на ГЕРБ срещу бившите управляващи от кабинета "Петков". От ГЕРБ твърдят, че споразумението с "Gemcorp" не е прекратено, въпреки заявките на бившите управляващи, и още се изпълнява като част от "далавера за 1 млрд. долара". От партията на Бойко Борисов дори се заканиха да сезират ДАНС, МВР и ЕК за казуса (като не стана ясно защо не са го направили от юли досега, нито защо говорят за договор, какъвто не е сключван, а меморандумът не би следвало да е документ с обвързващ характер - б.р.)

През март държавата сключи меморандум с компанията, но дни след подписването му бяха повдигнати въпроси за намеренията на компанията и предполагаемо руско участие във фирмата, включително на руския олигарх Алберт Адволян. Тогавашната опозиция в лицето на ГЕРБ подложи управляващите на редица атаки и правителството на Кирил Петков взе решение да прекрати договора още на 20 юли.

Пред bTV Бостанджиев потвърди, че документът е анулиран. Преди това служебният енергиен министър Росен Христов заяви тъкмо обратното. В отговор директорът на Gemcorp заяви, че ще внесе още едно писмо до министъра на енергетиката, за да сложи край на спекулациите по темата.

"Днес се внася от името на Gemcrop още едно писмо, адресирано до служебния министър на енергетиката, в което още веднъж, този път официално, заявяваме, че нямаме претенции. Но пак подчертавам, че този договор е приключен към датата 23 юли", обясни Бостанджиев.

Изпълнителният директор на "Gemcorp" посочи, че идеята за партньорство с българското правителство е дошла от другата страна, включена в меморандума - компанията IP3. Тя е имала интерес да инвестира в "Топлофикация София", а не да изгражда завод за батерии в България.

Бостанджиев опроверга и твърденията, че в компанията му все още има руски капитали. По думите му такива е имало до края на 2019 г., но оттогава насам не е получаван "нито един цент или копейка от руснаците".

Здраве

На 23 юни отбелязваме Деня на хидратацията

Банкя и Роса създават нова информационна платформа, посветена на хидратацията и ежедневния баланс

07:30 - 23.06.2026
Спорт

Шапки долу пред маестро Меси!

Великият аржентинец прати страната си в елиминационната фаза

22:04 - 22.06.2026
Живот

Британският премиер подава оставка, но всички говорят за "hot podium guy" - мъжа, който изнася трибуната

Тобиас Гоф отговаря за звука и трибуната при изявление на британските премиери

21:30 - 22.06.2026
Важно днес

Катастрофа между два камиона блокира магистрала “Струма”

Движението се пренасочва по стария път между София и Кулата

20:51 - 22.06.2026
Важно днес

Трима души убиха мъж в София, като го хвърлиха от Лъвов мост

Причината за убийството било задължение в размер на 40 евро

19:51 - 22.06.2026
Важно днес

"Прогресивна България" вече е политическа партия

Едноличният лидер на формацията е Румен Радев

19:19 - 22.06.2026
Важно днес

Кадър на ДПС на Доган стана зам.-министър при Радев

Левент Мемиш беше депутат, когато ДПС се разцепи

17:54 - 22.06.2026
Живот

Историята на Алън Грийнспан - шефа на Федералния резерв на САЩ, който си отиде на 100 години

Той управляваше парите на Вашингтон при четирима президенти

17:33 - 22.06.2026