Миконос е едно от любимите места за ваканциите на богатите и известните хора - от Илон Мъск до Никол Шерцингер.
И двамата са сред гостите на гръцкия остров през лятото на 2022 г., наред с футболиста Мо Сала, който е удължил договора си с "Ливърпул" за 350 000 паунда на месец, докато си почива на Миконос.
Само за една седмица през юли островът посреща общо 220 000 туристи. 30 000 души - тройно повече от постоянното население - са наети да обслужват ресторантите, хотелите и частните вили. А сезонът още не е приключил.
"Чудото" на Миконос започва през 50-те години, когато посетителите на съседния остров Делос (едно от най-важните и свещени места на Древна Гърция) решават да се запознаят със скалистата му и дива красота. От този момент Миконос започва да се развива с такава скорост, че от остров с крайно бедно население се превръща в международна туристическа дестинация с годишни приходи в размер на милиарди евро, пише "Гардиън".
Шампанското се лее в скъпи ресторанти, модни инфлуенсъри и TikTok звезди се снимат по калдаръмените стари улици. Ако пренасищането с хора не е достатъчно осезаемо - гръцкото правителство възнамерява да одобри спорен план за строителство на нови гигантски хотели.
Един от проектите за инвестиции, финансиран от предприемачи от Абу Даби и Кувейт, предвижда изграждане на малко селище с пристанище, което да посреща суперяхти.
Това, което притеснява местните хора, е, че са преминали отвъд повратната точка на презастрояването - и че Миконос има нужда от съвсем нов имидж.
Кметът Константинос Кукас коментира пред изданието, че 2022 г. е най-добрата година в историята на острова и туристическите посещения са се увеличили с поне 20 на сто, но устойчивото развитие е най-големият проблем.
Част от жителите на Миконос опитват да създадат места, които да предложат съвсем различно преживяване от идеята за шумна музика, шампанско и VIP-партита.
Местна ферма предлага на гостите си почивка в автентичния начин на живот на Цикладските острови, с курсове по готвене, месене на хляб и яздене на коне.
"Отклонихме се от правия път. Допуснаха се грешки. Всички допринесохме за тях", коментира собственикът на фермата, който е потомствен строител и също като баща си е участвал в изграждането на вилите и хотелите наоколо.
Хората на острова все още си спомнят за старото поколение, прекарало живота си в бедност - пълен контраст със съвременния облик и стандарт. Именно те негодуват срещу невъзможно високите цени на наемите и хранителните стоки. Дори плажовете са "приватизирани" от фирми, които в някои случаи таксуват по 70 евро за шезлонг.
Жителите на Миконос се боят, че родното им място е изгубило "характера и душата си".
Естествената среда е повредена, инфраструктурата не издържа на прекомерното заселване с хора. Успехът на туристическия бизнес носи и неизбежни негативи - наркотици, пране на пари, рекет и организирана престъпност.
Кметът на Миконос се надява, че островът не само ще запази идентичността си, но и ще решава сам за себе си какъв тип клиенти да привлича.
"Илон Мъск ни посети и сме много благодарни, защото бихме искали да бъдем познати и като център за културен туризъм", казва Кукас.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: