Жена е детонирала експлозива в Истанбул. Властите вече говорят официално за тероризъм (обновена)

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Турският президент Реджеп Тайип Ердоган определи експлозията в центъра на Истанбул като "подла атака". Най-малко шестима души са убити, а 81 са ранени след взрив на оживената пешеходна улица "Истиклял".

Състоянието на 12 от ранените остава тежко.

"Първоначалното развитие и информация от Йерликая (бел. р. губернатора на града) показват, че "намирисва на тероризъм".", добави още турският президент.

Турските медии цитират вицепрезидента Фуат Октай, който също говори за терористична атака, като уточнява, че бомбата е била детонирана от жена.

Експлозия на пл. Таксим в Истанбул

Експлозията е станала на пейка близо до трамвайната линия, на 200 метра от началото на улица "Истиклял", която се намира близо до площада Таксим. Площадът е едно от предпочитаните места за пазаруване в града, обикновено е много оживен и на него често се провеждат демонстрации. Там е разположено и консулството на Руската федерация, но няма данни, че дипломатическата сграда е била обект на атака.

"Истиклял", като една от най-известните улици в Истанбул, е посещаван от близо 3 милиона души в рамките на ден през уикендите.

Малко по-рано днес губернаторът на Истанбул Али Йерликая съобщи в профила си в Twitter, че експлозията е избухнала около 16.20 часа местно време, като освен ранените, има и жертви, но без да даде повече подробности.

Кметът на града Екрем Имамогку написа в акаунта си в социалните медии:

"От съществено значение е да помогнем на нашите полицейски и здравни екипи, които работят по експлозията на улица Истиклял, и да избягваме публикации, които могат да предизвикат страх и паника."

Междувременно турският медиен регулатор RTUK наложи забрана за споделяне на кадри от експлозията, които не идват от официалните правителствени източници. Отправен беше и призив хората да не се доверяват на никаква информация за случилото се на "Истиклял", публикувана в социалните мрежи.

Още в рамките на първия час след взрива десетки видеа на потребители бяха свалени от социалните мрежи.

Въпреки това, някои медии в страната лансират версията за терористичен акт. Очевидци говорят, че взривът е дошъл от изоставена чанта, пълна с експлозиви.

През 2016 година на "Истиклял" се случи самоубийствен атентат. Тогава загинаха 5 души, а 36 бяха ранени. 2 от жертвите и 12 от пострадалите бяха чуждестранни граждани.

Към момента няма данни за пострадали българи при взрива в Истанбул, съобщи генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев пред bTV.

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026