Мирела Рахнева постави рекорд на Олимпиадата в Пекин - но не за България, а за Канада Снимка: © Getty Images

В първата серия от състезанието по скелетон при жените на Зимните олимпийски игри Мирела Рахнева постави рекорд по най-бързо преминаване през улея в Пекин. Тя триумфира в първия манш с време 1:02.03 минути.

И ако си мислите, че Мирела е част от отбора на България, грешите. Тя е родена в Русе през 1988 г. в семейство на български елитни спортисти, но се състезава за Канада.

Мирела Рахнева постави рекорд на Олимпиадата в Пекин - но не за България, а за Канада

Рахнева заминава за американската страна още през 1997 – преди да е навършила 10 години. Тя израства в столицата Отава с грижите на майка си Валентина, която е била професионална спринтьорка, и на баща си Стоян – бивш гимнастик и акробат.

Спортът е във вените ѝ и докато е малко момиче, често бяга по 100-метровата алея за велосипеди в близост до дома ѝ, докато баща ѝ засича времето с хронометър. Този ритуал я оформя като атлет. Най-напред Мирела се занимава с ръгби в Университета в Гуелф. През 2012 обаче преминава към зимните спортове, разказва самата тя в интервю за канадското списание „Apt. 613“, публикувано този февруари.

Рахнева най-напред се впуска в надпревари по бобслей, след което се преквалифицира в състезателка по скелетон. Това е зимен олимпийски спорт, който представлява спускане с шейна по улей, като състезателят има право да я управлява само с движения на тялото си и трябва да заеме позиция по корем и с главата напред.

Мирела Рахнева история - интервю - Зимна олимпиада 2022 Пекин

Шейната е съставена от тяло от фибростъкло, свързано с болтове към рамка с две ски от неръждаема стомана. Няма елементи за управление, поради което спортът е екстремен и рисков.

Мирела обаче вече е една от опитните състезателки и в Пекин записва участие на втората си Олимпиада. През 2016 намира място в националния отбор на Канада. В Пьончан преди 4 години завършва на 12-то място.

Има една победа за Световната купа по скелетон в Санкт Мориц, едно второ място в Иглс, както и бронз от Лейк Плесид и Винтерберг, всички постигнати през сезон 2016/2017. Тогава се нарежда трета в генералното красиране за кампанията. Този сезон влиза в олимпийския турнир с два бронза от Световното.

Във второто си спускане в Пекин обаче тя направи няколко грешки и даде 18-то време, което заличи част от страхотното ѝ представяне в първия опит. В крайна сметка Рахнева остана на пето място в крайното класиране - на 69 стотни от медалите.

Коя е Мирела Рахнева?

Балансът между професионалните тренировки и здравните протоколи заради пандемията се оказва най-трудната част от подготовката ѝ. „Предизвикателството беше голямо. Не само се фокусираме върху представянето си, но в същото време трябва да се пазим. Оставаме дистанцирани от приятелите и съотборниците си“, казва тя пред „Apt. 613“.

„Семейството и приятелите ми са прекрасни. Винаги се вълнуват, когато се появи статия за мен във вестника или ме видят по телевизията“, добавя Рахнева.

Също като баща си, тя възприема и предава важността на това човек да води активен начин на живот. Мирела е едно от лицата на Fast and Female – благотворителна организация, която промотира ценностите на здравословния начин на живот чрез спортни дейности.

Рахнева е и ментор в Classroom Champions – организация, която осъществява връзка между деца и елитни спортисти. Целта ѝ е да подобри резултатите им и в класната стая, и извън нея.

Когато не се спуска по улея, Мирела обича да ходи на катерене в планината, най-вече в Пинк Лейк – край Гатино, едно от предградията на Отава.

Според нея най-важно е човек да запази вътрешното си спокойствие, независимо от обстоятелствата. Затова дава съвет на зрителите, които гледат скелетона на Олимпиадата: „Следете състезателите, които изглеждат напълно спокойни. При 130 км/ч това е повече от трудно!“.


 Допинг скандал заплашва златото на Камила Валиева - детето-чудо на руското фигурно пързаляне Допинг скандал заплашва златото на Камила Валиева - детето-чудо на руското фигурно пързаляне



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025