В първата серия от състезанието по скелетон при жените на Зимните олимпийски игри Мирела Рахнева постави рекорд по най-бързо преминаване през улея в Пекин. Тя триумфира в първия манш с време 1:02.03 минути.
И ако си мислите, че Мирела е част от отбора на България, грешите. Тя е родена в Русе през 1988 г. в семейство на български елитни спортисти, но се състезава за Канада.
Рахнева заминава за американската страна още през 1997 – преди да е навършила 10 години. Тя израства в столицата Отава с грижите на майка си Валентина, която е била професионална спринтьорка, и на баща си Стоян – бивш гимнастик и акробат.
Спортът е във вените ѝ и докато е малко момиче, често бяга по 100-метровата алея за велосипеди в близост до дома ѝ, докато баща ѝ засича времето с хронометър. Този ритуал я оформя като атлет. Най-напред Мирела се занимава с ръгби в Университета в Гуелф. През 2012 обаче преминава към зимните спортове, разказва самата тя в интервю за канадското списание „Apt. 613“, публикувано този февруари.
Рахнева най-напред се впуска в надпревари по бобслей, след което се преквалифицира в състезателка по скелетон. Това е зимен олимпийски спорт, който представлява спускане с шейна по улей, като състезателят има право да я управлява само с движения на тялото си и трябва да заеме позиция по корем и с главата напред.
Шейната е съставена от тяло от фибростъкло, свързано с болтове към рамка с две ски от неръждаема стомана. Няма елементи за управление, поради което спортът е екстремен и рисков.
Мирела обаче вече е една от опитните състезателки и в Пекин записва участие на втората си Олимпиада. През 2016 намира място в националния отбор на Канада. В Пьончан преди 4 години завършва на 12-то място.
Има една победа за Световната купа по скелетон в Санкт Мориц, едно второ място в Иглс, както и бронз от Лейк Плесид и Винтерберг, всички постигнати през сезон 2016/2017. Тогава се нарежда трета в генералното красиране за кампанията. Този сезон влиза в олимпийския турнир с два бронза от Световното.
Във второто си спускане в Пекин обаче тя направи няколко грешки и даде 18-то време, което заличи част от страхотното ѝ представяне в първия опит. В крайна сметка Рахнева остана на пето място в крайното класиране - на 69 стотни от медалите.
Балансът между професионалните тренировки и здравните протоколи заради пандемията се оказва най-трудната част от подготовката ѝ. „Предизвикателството беше голямо. Не само се фокусираме върху представянето си, но в същото време трябва да се пазим. Оставаме дистанцирани от приятелите и съотборниците си“, казва тя пред „Apt. 613“.
„Семейството и приятелите ми са прекрасни. Винаги се вълнуват, когато се появи статия за мен във вестника или ме видят по телевизията“, добавя Рахнева.
Също като баща си, тя възприема и предава важността на това човек да води активен начин на живот. Мирела е едно от лицата на Fast and Female – благотворителна организация, която промотира ценностите на здравословния начин на живот чрез спортни дейности.
Рахнева е и ментор в Classroom Champions – организация, която осъществява връзка между деца и елитни спортисти. Целта ѝ е да подобри резултатите им и в класната стая, и извън нея.
Когато не се спуска по улея, Мирела обича да ходи на катерене в планината, най-вече в Пинк Лейк – край Гатино, едно от предградията на Отава.
Според нея най-важно е човек да запази вътрешното си спокойствие, независимо от обстоятелствата. Затова дава съвет на зрителите, които гледат скелетона на Олимпиадата: „Следете състезателите, които изглеждат напълно спокойни. При 130 км/ч това е повече от трудно!“.
Допинг скандал заплашва златото на Камила Валиева - детето-чудо на руското фигурно пързаляне
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: