Камила Валиева е само на 15 години, но вече пише история във фигурното пързаляне. Тя е рекордьор по най-висок брой точки от индивидуално представяне в кратка програма, а само преди дни стана първата жена, която успешно изпълни четворен скок на Олимпиада при участието си в Китай.
Златният медал, който руският екип спечели благодарение на нейното представяне, обаче стои под огромна въпросителна. А причината отново е Валиева.
Състезателката е дала позитивна проба за забранения препарат триметазидин - поради това церемонията по награждаване на участниците в отборния турнир по фигурно пързаляне се бави вече четвърти ден.
Съдът позволи на Камила Валиева да продължи на Олимпиадата въпреки допинг пробата
Според Inside the Games, Валиева е дала пробата си за антидопинговата проверка още преди началото на игрите.
Триметазидин е препарат за лечение на сърдечно-съдовата система, въведен в употреба в Европа през 1965 г. Използва се за лечение на исхемична болест на сърцето, профилактика при пристъпи на стенокардия, шум в ушите, вертиго и др.
Забранен е официално от WADA от 2014 г. насам. Причината е, че триметазидинът подобрява наситеността на организма с кислород и помага за по-бързо възстановяване на тялото след сериозно физическо натоварване, увеличава издръжливостта и би могъл да даде конкурентно предимство на атлетите, които го ползват.
Препаратът е включен в класа на стимулаторите S4, в който попадат инсулинът и мелдоният, и е забранен за употреба от професионални спортисти както по време на състезателните периоди, така и извън тях.
Положителните проби за триметазидин бяха причината за временното отстраняване от спорта на китайската трикратна олимпийска шампионка по плуване Сун Ян през 2014 г. и дисквалифицирането на Надежда Сергеева от състезанията по бобслей през 2018 г.
Допинг скандалите с руски атлети, прикривани от националните служби, бяха причината, поради която за втори път Русия не е представена официално на Олимпийските игри в Китай, а спортистите се състезават от името на Руския олимпийски комитет.
Камила Валиева обаче все още не е отстранена игрите, а казусът с нейната допинг проба е обвит в пълна неяснота от страна на МОК.
Валиева продължава да тренира в Китай в очакване на предстоящия индивидуален турнир по фигурно пързаляне, за който е безапелационен фаворит.
Говорителят на комитета Марк Адамс отказва дори да потвърди или отрече, че 15-годишната шампионка е засегната от проверката за забранени субстанции. Доста по-бърза беше реакцията при решението за спиране от състезания на иранския скиор Хосеин Савех Шемшаки, който също даде позитивен тест за анаболен стероид преди дни в Пекин.
Причината за забавянето на решението за Валиева е свързано с възрастта й. Според Inside the Games, световният антидопингов кодекс съдържа "вратичка", която третира като "защитени лица" непълнолетните спортисти.
Институциите имат право да не разкриват имената на нарушителите на допинговите правила под тази възрастова граница, а санкциите срещу тях може да са доста по-леки, например предупреждение вместо дисквалификация. Източници от Руския олимпийски комитет твърдят пред "Комерсант", че случаят с позитивната проба е "граничен", без да уточнява защо.
Ако Валиева все пак бъде наказана, Русия ще загуби златния си олимпийски медал във фигурното пързаляне в полза на САЩ.
Това е поредното сътресение в руския професионален спорт след кризата, която възникна след разследването срещу антидопинговата й агенция РУСАДА през 2015 г. Институцията изгуби статута си заради разкриването на тежки нарушения при обработването на проби от спортисти, вземане на подкупи за прикриване на позитивни тестове и допускане на неправомерна държавна намеса от страна на руското Министерство на спорта
Айлин Гу: От ски училището в САЩ до златния медал в Пекин и кориците на модните списания
"Джу И падна" събра 200 млн. гледания: Тъмната страна на китайския спорт
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: