Молдова забрани проруска партия след предупреждения за държавен преврат Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Конституционният съд на Молдова забрани проруската партия "Шор" след нейните призиви за смяна на режима в страната. Решението идва само няколко седмици, след като ЕС наложи санкции на нейния лидер заради връзките му с Кремъл.

Съдът постановява, че "Шор" ще бъде разпусната, тъй като дейността ѝ е призната за противоконституционна.

Партията е оглавявана от живеещия в Израел бизнесмен Илан Шор, който беше осъден задочно на 15 години затвор заради банков скандал и пране на пари на стойност 1 млр долара, а срещу него бяха наложени и санкции от САЩ и Европейския съюз.

През последните месеци с негова помощ в Молдова се организираха митинги срещу прозападното правителство на страната, които призоваваха за оставката на президента Мая Санду. Демонстрантите дори влязоха в сблъсъци с полицията и се стигна до няколко ареста.

Сега Министерството на правосъдието ще назначи комисия, която да следи за "ликвидирането и заличаването на тази партия от държавния регистър на юридическите лица".

В интервю за руския телевизионен канал "Россия-24" Шор определи решението като "шамар в лицето" за молдовците, които са гласували за неговата партия.

"Ще направим необходимите правни процедури, ще намерим формула, с която разчитаме партията на Шор да спечели мнозинство в парламента на следващите избори", каза той.

През април стана ясно, че разузнавателните служби на Украйна са разкрики план за преврат в бившата съветска република, който е бил подкрепян от Москв. Според Санду заговорът е щял да включва "саботажи и военно обучени хора, маскирани като цивилни, които да извършват насилствени действия, нападения срещу правителствени сгради и вземане на заложници".

Важно днес

Тръмп отново атакува Мерц, след като заяви, че САЩ може да намалят войските си в Германия

Тръмп съветва Мерц „да се съсредоточи върху проблемите в Германия“

19:19 - 30.04.2026
Важно днес

Виктор Илиев, който се вряза в автобус в София, получи присъда от 20 години затвор

Инцидентът стана на 15 август 2025 г.

18:47 - 30.04.2026
Важно днес

"22 етажа корупция" или как Общинският съвет одобри строежа на 75-метрова сграда в “Младост”

Кметът Васил Терзиев обмисля да наложи вето върху решението на СОС

17:28 - 30.04.2026
Важно днес

Кирил Петков видя повече избор за "свободните българи" в раздялата на ПП и ДБ

Петков признава, че разделението носи и рискове, но казва, че "търсенето на различен модел не е непременно грешка"

17:16 - 30.04.2026
Здраве

Имперският колеж в Лондон установи 11 вида рак, които са по-често срещани при младите

Учените смятат, че една от причините е наднорменото тегло

15:47 - 30.04.2026
Важно днес

Какво стои зад срива на Гърция в класацията за медийна свобода

Гърция остава на последна позиция в Европейския съюз

14:23 - 30.04.2026
Технологии

Тествах как звучи любимата ми банда Oasis с новите HUAWEI FreeBuds Pro 5

От Supersonic до Champagne Supernova – тест на звук, детайл и усещане

14:19 - 30.04.2026