МОН защити учителите от заплахите на "Възраждане"

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министерството на образованието и науката (МОН) обяви след публикувания от "Възраждане" черен списък на учители във Варна, които са против хомофобския закон на партията, приет от парламента, че няма да бъде допусната никаква форма на дискриминация и репресия към учители, ученици и родители.

"Българският учител винаги е бил свободен, буден и прогресивен и това е направило децата и нацията ни свободни. Запазвайки тази свобода, ние запазваме собствените си ценности, морал и бъдеще," се посочва в позиция на МОН.

Оттам допълват, че "системата на предучилищното и училищното образование ще защитават духа на толерантността, антидискриминацията, българските традиции и общочовешките ценности, както и политиката на приобщаване в българското училище."

"Образованието е кауза за обществото ни, която трябва да ни обединява, а не да чертае нови разделителни линии и конфликти," казват още от министерството.

Повод за позицията стана публикуваният във Facebook страницата на местната партийна организация на "Възраждане" списък с 26 учители от варненски училища, които не са съгласни с хомофобските промени в Закона за училищното и предучилищното образование, които "забраняват" това, което авторите наричат "пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация".

Според партията на Костадин Костадинов- 26-те души, посочени в списъка им, са участвали в подписката срещу приемането на скандалните законови текстове.

По случая със списъка и заплахи, отправяни от представители на "Възраждане" към учителите вече е образувана преписка в Окръжната прокуратура във Варна.

Screenshot Прокуратурата във Варна ще проверява "Възраждане" за черния списък на учителите

Важно днес

Свлачище отнесе напълно част от пътя между Смолян и Пампорово

Засегнати са около 200 метра от пътя, а свлачището продължава да е активно

17:52 - 01.05.2026
Важно днес

Увеличават се измамите с продажбата на "крадени" коли втора употреба

За миналата година са установени почти 800 такива случаи

14:44 - 01.05.2026
Важно днес

Lufthansa загуби, а после намери статуетката “Оскар” на Павел Таланкин

„Това нямаше да се случи на Леонардо ди Каприо“

14:44 - 01.05.2026
Политика

В ГЕРБ се роди нова звезда - Мария Димитрова, която измести двама министри във Варна

Димитрова е един от тримата кандидати от ГЕРБ, които влизат в парламента от Варна

14:36 - 01.05.2026
Важно днес

Пожар избухна в столичния мол Paradise Center

По неофициална информация огънят е тръгнал от аспирацията на едно от заведенията

11:37 - 01.05.2026
Важно днес

Над 1 тон храни без ясен произход ще бъдат унищожени след проверка в Димитровград

Храните са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома на собственика

10:52 - 01.05.2026
Живот

Филмът "Майкъл" - разказ за светлата страна на Краля на попа, не за демоните му

Това е филм, който иска да възроди образа – не да го разклати

09:43 - 01.05.2026
Важно днес

Гърция е блокирана от национална стачка за 1 май

Най-засегнат е транспортът - отменени са влакове, фериботи и самолети

09:08 - 01.05.2026
Важно днес

Свлачище спря движението в част от АМ "Струма" и няма да бъде разчистено за празниците

Трафикът между Симитли и Благоевград в посока София се пренасочва по обходен маршрут

09:06 - 01.05.2026