МОН се сети, че ученическите екскурзии до "Исторически парк" нямат "образователна стойност" и ги спря

Министерството на образованието (МОН) повече няма да финансира ученически екскурзии до "Историческия парк". Обектът е бил изваден от списъка на одобрените от ведомството места за провеждане на подобен тип екскурзии. Това става ясно от писмен отговор на просветния министър Красимир Вълчев на въпрос, зададен от депутата от ПП-ДБ Кристина Петкова.

Вълчев посочва, че "Историческия парк" няма да е в списъка с образователни обекти за учебната 2025/26 г.. Една от причините е, че МОН нямало "достатъчна убеденост" за "образователно-познавателната стойност" на атракциона.

В отговора си Вълчев посочва, че обектът е бил предложен през 2023 г. от Българския туристически съюз. За последните две учебни години обаче МОН било финансирало 20 общински и държавни училища с групи от 926 ученици за екскурзии, които са включвали "Историческия парк".

По-рано този месец "Свободна Европа" разкри, че "Историческият парк" на депутата от "Величие" Ивелин Михайлов е в списъка на одобрените от МОН обекти за провеждане на ученически екскурзии по платена програма с "образователни маршрути".

В парка на Михайлов няма автентични исторически обекти, а само новопостроени имитации. Въпреки това е добавен в списъка с исторически забележителности в област Варна наред с Аладжа манастир, крепостта Овеч, двореца Евксиноград и др.

МОН плаща на училищата, които кандидатстват с предложения за 2-5-дневни екскурзии по обекти от списъка, като целта е "да се допринесе за личностното развитие, патриотичното възпитание и трайното знание" на децата.

Атракционът беше обект на множество журналистически разследвания и дори прокурорски проверки поради сигнали за финансови злоупотреби.

Идеологът зад "Историческия парк" е именно настоящият депутат от "Величие" Ивелин Михайлов. През 2019 г. "Капитал" публикува свое разследване как компанията на Михайлов опитва да привлече инвеститори за "Историческия парк" чрез продажба на "акции" без разрешението на Комисията за финансов надзор.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Двама от обвиняемите за смъртта на 8-годишното дете в Несебър остават в ареста

Капитанът на лодката, теглила фаталния парашут, е на свобода срещу 5000 лв. гаранция

18:59 - 28.08.2025
Кино и сериали

Манията около "The Summer I Turned Pretty" прерасна в кибертормоз. Amazon иска феновете да се "успокоят"

Обиди и заплахи срещу актьори от тийн сериала принудиха Amazon Prime да напомни, че това е художествена продукция

18:40 - 28.08.2025
Важно днес

ДБ: Сметната палата призна, че е купила 22 служебни коли в нарушение на закона

Поръчката е заложила конкретен модел автомобили за хора, които дори нямат шофьорски книжки

18:16 - 28.08.2025
Важно днес

Пет екипа пожарникари се борят с голям пожар до Якоруда

Засега няма опасност за къщи и хора, съобщи кметът на града Мехмед Вакльов.

17:47 - 28.08.2025
Политика

Още трусове в ГЕРБ в Пловдивско - местен лидер обвини зам.-областния управител, че "деребейства"

Георги Мараджиев поиска оставката на своя съпартиец Атанас Ташков 

16:56 - 28.08.2025
Политика

Нов скандал с United Group: Изтекъл запис разкри договорки с Вучич за уволнения в неудобни на властта медии

Скандален запис разкрива натиск за уволнението на шефката на N1 в Сърбия

16:45 - 28.08.2025
Технологии

Заради самоубийство на тийнейджър OpenAI планира по-строг родителски контрол за ChatGPT

OpenAI публикува във вторник блог пост, в който очертава настоящите си мерки за безопасност за потребители, преживяващи кризи, свързани с психичното здраве, както и бъдещите си планове, включително улесняване на достъпа на потребителите до спешни услуги.

15:34 - 28.08.2025
Важно днес

Васил Терзиев участва в голям протест срещу арестите на кметове в Турция

Турските власти не разрешиха на европейските кметове да се срещнат с Имамоглу

14:23 - 28.08.2025