Министерството на вътрешните работи не отчете нито една своя грешка при допускането на агресия по време на протеста пред Народния театър на 7 ноември срещу пиесата "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович.
Това става ясно от съобщението на МВР по повод доклада, който служебният премиер Димитър Главчев поиска след скандала.
В Районната прокуратура е открито дело за хулиганство, като са "установени двама души" - но няма данни срещу тях да са повдигнати обвинения. Твърди се, че са разпитани и множество свидетели, като са назначени експертизи за установяване на други участници в хулиганските прояви.
Не е ясно как при ангажирани 70 служители в района на Градската градина и пространството на театъра беше допуснато протестиращите да се качат чак до колоните при централния вход, а по-късно да окупират и двата странични подстъпа, както и служебния вход от задната страна на сградата.
МВР не казва нищо за това защо не осигури нормално преминаване на стотици души, закупили билети, и остави агресивни агитки да крещят обиди срещу тях - това би трябвало да попада в обхвата на "хулиганството" като нарушаване на обществения ред и обществени и лични интереси.
Заради допуснатото смесване между двете групи се стигна и до проявите на физическо насилие срещу актьора Владимир Пенев и режисьора Теодор Ушев.
Отново се повтаря версията от първия ден, че директорът на Народния театър Васил Василев "спонтанно и несъгласувано" с МВР е излязъл пред сградата и се насочил към "събралото се множество".
"Полицейските служителите незабавно се намесват, обграждат директора на театъра и изграждат кордон с цел опазване живота и здравето на присъстващите", се казва в доклада.
Други описани в прессъобщението твърденията от доклада се разминават с ключови факти от нощта на протестите.
В него продължава да се лансира твърдението, че събитието трябвало да е "културно-масова проява от 17:30 до 19:30 часа", при положение че седмици по-рано организаторите и други групи в социалните мрежи съвсем открито призоваваха за протест пред театъра с недопускане на провеждането на пиесата.
"Независимо от създалото се допълнително недоволство след решението на ръководството на театъра да анулира билетите на част от зрителите и да бъде преустановен пропускателният режим, органите на реда не са допуснали ескалация на напрежението", се твърди още в публикацията на МВР.
Всъщност, решението за анулиране на билетите на масовата публика не беше станало ясно на множеството на площада, нито на притежателите на билети, нито на противниците на пиесата. Самите протестиращи бяха останали с погрешно впечатление, че тя изобщо няма да се играе. Съответно, не е имало как това да доведе до "ескалация на напрежението".
В заключение, в доклада се посочва, че в резултат на действията и мобилизацията на органите на СДВР са избегнати сериозни последици от "използването на пиротехнически изделия, опазено е и държавното, общинското и частното имущество".
"Създадена е и организация за нормално провеждане на театралните представления в следващите дни", казват от полицията. Но такава всъщност нямаше именно на 7 ноември, когато беше известно, че се готви масов протест.
Организирането на полицейски кордони и разделянето на двете групи "анти" и "про" провеждането на представлението стана факт едва след сериозния обществен скандал и декларациите на няколко политически сили, които осъдиха действията на протестиращите и бездействието на полицията на 7 ноември.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: