Богатството на руските милиардери се е свило с общо 32 млрд. долара тази година - период, в който ескалацията на конфликта между Москва и Киев достигна до ново високо равнище.
Кризата заплашва да нанесе още щети върху финансите на заможните руснаци, предвид санкциите на ЕС, САЩ и Великобритания, отчита Bloomberg.
Индексът на милиардерите за 500-те най-богати хора в света, който американската медия поддържа, показва, че Генадий Тимченко е загубил почти една трета от богатството си тази година. 69-годишният бизнесмен е син на съветски военен офицер и се сприятелява с Владимир Путин още в началото на 90-те. Сега той разполага с 16 милиарда щатски долара, по-голяма част от които произтичат от акциите му в Novatek – втория по-големина руски производител на природен газ.
Тимченко, който заема 118-то място в листата на Bloomberg, е загубил 6,47 милиарда през настоящата година.
Той беше санкциониран от Великобритания заедно с Борис и Игор Ротенберг, след като Путин обяви независимостта на Донецката и Луганската народна република.
Тимченко основава и притежава частната инвестиционна група Volga Group, която е специализирана в инвестиции в енергийни, транспортни и инфраструктурни активи. Преди това е бил съсобственик на Gunvor Group. През април 2021 г. Bloomberg оценяваше състоянието му на 19,5 милиарда долара.
Той е познат и като председател на Борда на директорите на Континенталната хокейна лига, както и като президент на хокейния "СКА" (Санкт Петербург). Има още арменско и финландско гражданство. Почетен консул е на Сърбия в Санкт Петербург.
Друг от акционерите в Novatek – Леонид Михелсон, също е загубил значителна част от богатството си. То се е свило с 6,2 млрд. долара през 2022 г. Бизнесменът заема 55-та позиция в индекса на милиардерите със състояние от 26,2 млрд.
66-годишният Михелсон е изпълнителен директор, председател на борда и основен акционер в газовата компания. През октомври 2021 той беше 35-ият най-богат човек в света с около 8 млрд. повече, отколкото притежава към момента.
Президентът и председател на съвета на директорите на „Лукойл“ Вагит Алекперов, който също е в топ 100 на световните милиардери, е загубил близо 3,5 млрд. долара. Състоянието му се оценява на 19,3 млрд. През 2022 г. акциите на енергийната компания паднаха надолу с почти 17%.
71-годишният Алекперов има и гражданство на Азербайджан. Бил е първи зам.-министър на газовата индустрия на СССР (1991-1992). Има докторска степен по икономика.
Вагит Алекперов притежава дял от 36,8% във футболния клуб „Спартак“ (Москва), където преди играеше бившият капитан на българския национален отбор Ивелин Попов. Бизнес партньор на олигарха е Леонид Федун, който също е в списъка на руските милиардери и също е загубил част от богатството си тази година.
65-годишният бизнесмен притежава близо 7,5 милиарда долара, губейки около 1,4 млрд. през 2022 г. Той притежава 9,2% от акциите в „Лукойл“ и е вторият най-голям акционер в „Спартак“ (Москва).
На върха сред руските милиардери е олигархът Владимир Потанин – авторът на схемата „заеми за акции“ по време на управлението на Борис Йелцин през 90-те. Тогава правителството приватизира държавни компании в опит да подкрепи финансирането за кампанията по преизбиране на Йелцин, докато Москва изпитва тежък фискален дефицит.
61-годишният Потанин попадна в списъка на Министерството на финансите на САЩ от 2018, в който влязоха 210 физически лица, близки до Владимир Путин.
Потанин контролира конгломерата „Interros“, който се занимава с минно дело, добив на метали, енергетика, финанси, търговия на дребно, търговия с недвижими имоти. Богатството му се оценява на 29,7 млрд. долара, а тази година е загубил около 1,18 млрд.
Сред милиардерите от Русия са още Владимир Лисин (председател и основен акционер в компанията за добив на стомана „Novolipetsk“), Алишер Усманов (основен акционер в индустриалния конгломерат „Металоинвест“), Андрей Мелниченко (контролиращ енергийната SUEK), Роман Абрамович (собственикът на „Челси“) и др.
23-имата руски милиардери в момента разполагат с богатство от общо 343 млрд. долара, според списъка на Bloomberg. В края на 2021 г. са имали 375 млрд. в активите си.
Със сигурност много от тях ще бъдат повлияни и от решението на германския канцлер Олаф Шолц да спре процеса по сертифициране на руския газопровод „Северен поток-2“.
Лицето на Путин през годините: Открийте разликите
Медведев заплаши Европа с 2,5 пъти по-скъп газ - пазарите обаче запазват оптимизъм
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: