С обвинения за фалшиви статистически данни и апокалиптични сценарии премина дебатът по третия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" на тема "провал в сферата на фискалната политика".
Той беше внесен от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" с очакването, че няма да събере нужната подкрепа. Гласуването ще се проведе в петък (4 юли) в 13.10 ч, както е по правилник, т.е. не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. За да бъде свалено правителството, за това трябва да са гласували повече от половината от всички народни представители - тоест поре 121 депутати. Опозицията няма този ресурс.
Предишните два вота на недоверие - "за несправяне в сектор външна политика" и "за провал в борбата с корупцията" - инициирани от "Възраждане", МЕЧ и "Величие", се оказаха неуспешни. По време на днешния дебат се разбра, че от "Величие" са внесели и четвърти - за "провал на правителството в сектор околна среда и води".
Дискусията в пленарната зала бе съпроведена от изказвания предимно на опозицията. От управляващите се изказаха зам.-председателят на парламента от БСП Драгомир Стойнев и Тома Биков от ГЕРБ. Стойнев заяви, че вотът се използва за политическа дестабилизация, всяване на страх сред хората и подкопаване на доверието в институциите, а Биков посочи, че опозицията иска предсрочни избори, без да има концепция за управление.
Представителите на "Има такъв народ" и "ДПС-Ново начало" взеха отношение по темата. Повечето от тях дори не присъстваха в пленарната зала по време на дебата.
Без особена защита от мнозинството зад кабинета на Министерският съвет му се наложи да изслуша обвиненията от страна на "Възраждане", че с бюджетната си политика правителството "води държавата към фалит" и че преследва "неправилно заложени цели, стъпвайки на фалшиви статистически данни, прекалено оптимистични макроикономически прогнози, нереалистични очаквания за събираемост на данъчните приходи".
Костадин Костадинов заяви, че "финансовата политика на настоящия кабинет "Желязков" се свежда до комбинация от инерционни и манипулативни подходи. (...) В нея отсъства професионализъм, реализъм и прозрачност, което излага на допълнителни рискове и без това влошаващите се фискални показатели и перспективите на икономиката като цяло".
Председателят на МЕЧ Радостин Василев предупреди, че скоро страната щяла влезе в процедура по свръхдефицит заради заложените в бюджета нереалистични приходи. "Този бюджет е създаден само за влизане в еврозоната и за да бъде измамена администрацията на ЕС, която ни приема по политически, а не по икономически причини", каза Василев.
Според лидера на "Величие" Ивелин Михайлов правителството действа по мутренски начин и "няма да има пари за пенсии догодина, защото кабинетът убива бизнеса".
В края на дебата Петкова определи мотивите на вносителите като неоснователни. Тя призова "някои бивши финансови министри да спрат да злорадстват" (по адрес на Асен Василев), защото вероятността бюджетът да бъде изпълнен, както е заложен, е много голяма.
Петкова отхвърли всички обвинения за манипулация на статистиката и инфлацията. Стратегия на правителството е да се поддържа дълг под 60% от БВП.
"Според мен този вот на недоверие не е свързан с изпълнението на бюджета към 31.05.2025, а с успешното присъединяване към еврозоната. България покри абсолютно честно и почтено всички критерии за влизане в еврозоната и съвсем скоро ще финализираме този процес. България ще заеме своето достойно място в сърцето на Европа", заяви Петкова.
Без наказания не може
По време на дебата трима депутати получиха наказание „забележка“ от председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
Радостин Василев нарече вицепремиера Атанас Зафиров "Барни Ръбъл" и беше наказат за езика, който е използвал, и за оскърбяване на член на Министерския съвет.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов призова Киселова да оттегли наказанието на Радостин Василев, защото не е наказала по същество Манол Пейков, "който мучеше, квичеше и грухтеше от задния ред", и също получи "забележка" за думите си.
Същото наказание беше наложено и на Христо Расташки (МЕЧ) за думите му към министъра на финансите Теменужка Петкова. "Ако продължавате така да управлявате това министерство, много вероятно следващата Ви позиция от министър на финансите да бъде "отговорник по боядисването на чинийки в сливенския затвор“, каза той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: