Всички държави членки изпитват сходни затруднения по отношение на закупуването на сканиращо оборудване в контекста на общите европейски изисквания за сигурност – това обобщи директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов по време на дебатите в рамките на 107-мото заседание на Групата по митническа политика към Европейската комисия, което се проведе в Брюксел на 11.12.2024 г.
Той разясни, че България управлява един от най-големите проекти по финансовия инструмент CCEI за закупуване на сканиращо оборудване и успешното му завършване е от ключово значение за ЕС.
Customs Control Equipment Instrument (CCEI) е финансов инструмент на Европейския съюз, създаден за подкрепа на държавите членки при закупуването, надграждането и поддръжката на митническо оборудване.
CCEI има за задача да подобри сигурността и ефективността на митническия контрол в целия ЕС, като гарантира, че всички държави разполагат с модерно оборудване за инспекции на стоки и превозни средства на външните граници.
Какво финансира CCEI?
Инструментът осигурява средства за закупуването на:
- Рентгенови и сканиращи системи за контрол на товари и пътници
- Спектрометри и детектори за откриване на наркотици, експлозиви и други забранени вещества
- Оборудване за инспекция на контейнери и превозни средства
- Автоматизирани системи за разпознаване на регистрационни номера
CCEI е част от Многогодишната финансова рамка (2021-2027) на ЕС и има бюджет от около 1 милиард евро. Финансирането се разпределя чрез Европейската комисия, като държавите членки могат да кандидатстват за грантове за модернизация на митническото си оборудване.
Парите не могат да се използват за наемане на персонал или оперативни разходи, а само за техническо оборудване.
Европейският парламент одобрява бюджета на CCEI и може да упражнява надзор върху ефективността на инструмента, особено ако държавите срещат проблеми със закупуването на нужното оборудване
Към момента в България разполагаемите рентгени са на над 18 години, а броят на желаещи да преминат товарни превозни средства нараства експоненциално.
Очаква се до края на десетилетието той да се увеличи почти 4 пъти и да достигне 9,5 млн. товарни превозни средства годишно. Въпреки голямото натоварване и малкото разполагаема техника към момента българските митници показват добра резултатност.
Четири ГКПП на външни граници (Капитан Андреево, Лесово, Калотина и Гюешево) влизат в топ 10 на пунктовете, задържали най-много наркотични вещества в ЕС, посочи директорът на Агенция „Митници“.
Българската митническа администрация вече работи по система за интегриране на отделните сканиращи съоръжения и създаване на обща база данни от изображенията, отчете Георги Димов и допълни, че след завършването й системата би могла да си предостави за ползване и на ЕК и другите държави членки.
За разлика от други държави националното съфинансиране е обезпечено, както и е намерен механизъм в съответствие с новите завишени изисквания за сигурност на ЕК за закупуване на оборудването.
Темата за закупуването на рентгеново оборудване чрез Инструментът за предоставяне на финансова подкрепа за закупуването, поддръжката и модернизирането на оборудване за митнически контрол (Customs Control Equipment Instrument - CCEI) беше една от основните теми, обсъждани от най-висшия форум на директорите на митниците към ЕК.
Държавите отчитат сходни проблеми - неуспешни или оспорвани обществени поръчки поради завишените изисквания за сигурност от страна на Комисията, които могат да се тълкуват и като ограничаващи конкуренцията, ограниченото предлагане и наличието на малко на брой производители и доставчици, които отговарят на тези завишени изисквания, недофинансиране.
В същото време Европейската комисия посочва, че гарантирането на сигурността при закупуване на оборудването е от ключово значение за ЕС. Държавите членки трябва да я обезпечат чрез съответните процедури и мерки.
Държавите, които са успели да проведат успешни процедури, отчетоха, че прилагат решения в рамките на националните си законодателства за гарантиране на сигурността на критичната инфраструктура.
В Белгия и Финландия съществуват практики за провеждане на процедури по специално законодателство, вкл. свързано с отбраната и сигурността.
Отчетено беше още, че всички държави членки са се възползвали от финансиране по Customs Control Equipment Instrument – CCEI като вече са договорени 558 млн. евро за 89 гранични пункта и 55 лаборатории. Отвъд оборудването от съществена важност е да се инвестира в изграждането на капацитет – инфраструктура, човешки ресурси и обучение. Ключова тема е изграждане на обща база за разчитане на изображения, стандартизация за техническите изисквания, като в тази област България е реализирала напредък в сравнение с повечето държави членки.
По време на 107-мото заседание на Групата по митническа политика към Европейската комисия бяха обсъдени още теми като сигурността при е-търговията, взаимодействието със Световната митническа организация на ниво ЕС, както и въвеждането на системите ICS-2, NCTS и AES, което вече е реализирано успешно за България, но не и във всички държави членки.