Нидерландия възнамерява да затвори вратата пред чуждестранните студенти Снимка: © Getty images

"Нидерландия привлича кандидат-студенти с достъпни учебни такси. Таксата за обучение в бакалавърска програма в Холандия е 2200 евро на година", гласи едно от първите попадения в Google при търсене "студенти в нидерландия" на български. Многобройни компании предлагат посредничество за намиране на подходящ университет, финансиране, помощ с документи и т.н. Към 1 октомври 2022 г. българските студенти в Нидерландия са на 6-то място след студентите от Германия, Италия, Румъния, Китай и Испания, показват данните на портала за образование Nuffic.

Нидерландия става все по-атрактивна като университетска дестинация за следване на английски, особено след Brexit.

През 2015 година 28% от всички студенти в Нидерландия са били чуждестранни. През есента на 2021 техният дял вече е 40%. Причината за това е комбинацията от достъпни такси и достатъчно бакалавърски и магистърски програми на английски.

Иска ли обаче Нидерландия толкова чуждестранни студенти е въпросът, който силно се дебатира в страната в последните месеци.

Според някои нидерландски политици "ситуацията вече е извън контрол". В разговора се включи и министърът на образованието Робърт Дайкграаф, който през април предупреди парламента, че процесът по приемане на чуждестранни студенти трябва да бъде управляван и обеща законопроект.

Мярката, за която се говори активно в страната, е драстично да се намалят курсовете, които се водят на английски до около 1/3 от настоящия капацитет, като се засилят програмите на холандски.

Проблемът съвсем не е нов, но причината да не се стига до по-сериозни мерки е, че те биха били в разрез с един от основните принципи на ЕС - свободното движение на хора. Освен това става дума за таланти, които идват в страната, и за привличане на пари към нидерландската икономика.

На много места капацитетът за приемане на чужди студенти е достигнат, пише министърът. В някои университети залите са препълнени, а преподавателите пренатоварени. В много градове като Утрехт, Амстердам и Грьонинген пазарът на недвижими имоти не може да отговори на търсенето. И накрая - нидерландските данъкоплатци финансират всичко това със собствени средства.

В любимия на туристите Амстердам, но също и в по-малките университетски градове като Утрехт, миналото лято учебните заведения помолиха новозаписаните чуждестранни студенти да си потърсят друго място, ако все още не са си намерили апартамент.

В групите за наеми във Facebook почти всяка обява е: „Само за холандци“ и "Без чуждестранни студенти".

"Шпигел" говори с Фрея Пинкава, 24-годишна студентка, която учи „Креативен бизнес" в Hogeschool Utrecht от две години. Първите четири месеца тя прекарва в частно общежитие с мухъл до леглото и планини от боклук в общата стая - срещу 600 евро месец.

Пинкава споделя студентския си живот в Instagram и TikTok, но от хубавата му страна - пазара за цветя, разходка с лодка с приятели по канала, на шопинг с велосипед с розова кошница.

Ако през последните години десетки хиляди студенти от чужбина се стичат в Нидерландия, това не е само защото искат да се възползват от добрите условия за обучение там и да живеят в красиви градове. Но и защото университетите се опитваха да ги привлекат.

Има различни мнения защо. Някои се позовават на недостига на квалифицирани служители - нидерландската икономика също се нуждае от млади таланти от чужбина. Други смятат, че университетите се грижат преди всичко за парите, защото, в крайна сметка, колкото повече студенти са записани, толкова повече държавна подкрепа има - парите следват студента.

Едно нещо е сигурно обаче - едва ли има друга страна от ЕС, в която да е толкова лесно за хора от чужбина да започнат да учат, както в Нидерландия. Сайтът „Study in NL“ на неправителствената организация Nuffic, която работи съвместно с Министерството на образованието, посочва, че холандските университети предлагат най-много курсове на английски език в континентална Европа - общо около 2000, почти 500 от тях в бакалавърска степен.

Особено след Brexit, широката гама от курсове на английски език в ЕС всъщност се превърна в почти уникално пазарно предимство за Нидерландия.

В настоящия дебат именно езикът на обучение е най-голямата ябълка на раздора. Според министъра на образованието курсовете за бакалавърска степен трябва да са най-вече на нидерландски.

Според неговия план промяната трябва да е в сила от лятото на 2025 г. като бакалавърски програми на чужд език останат, но при строги критерии.

Университетите ще трябва да аргументират квотите си за чужденци, например с потребности на пазара на труда. Възможно е да се въведе приемен изпит за англоезичните специалности или да стане задължително чуждестранните студенти да учат холандски.

Нищо от това няма да е в противоречие на европейското законодателството, смятат експерти. И най-вече, новият закон няма да изключва хората въз основа на тяхната националност.

За студентите обаче това би било огромна промяна. Пинкава казва пред "Шпигел", че ако е имало задължителни модули на холандски език в нейната бакалавърска степен, тя е щяла да избере друг университет. „Натискът да уча нов език едновременно със започването на обучението си би бил твърде голям за мен.“

Критики идват и от някои университети, а след дебати в парламентарната комисия по образование в средата на юни фронтовете изглеждат още по-трудни. Един от аргументите им е, че международната академична среда е от полза за всички, защото е като подготовка за следващия етап в живота на младите хора - работата в международни компании.

Университетите в граничните региони Твенте, Айндховен и Грьонинген нарекоха плановете на правителството "силно тревожни" и "контрапродуктивни".

Министърът на образованието Дайкграаф възнамерява да представи законопроекта до средата на юли. Все още не е ясно как правителството възнамерява да се справи с проблемите на интернационализацията, без да изплаши твърде много чуждестранни студенти. Така че врата сякаш е се затваря, но не съвсем.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

От идеята до нейното реализиране: как 1200 души се включиха в образователни и екологични каузи

Кандидатствайте до 28 февруари за финансиране от 10 000 лв. в десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант.

09:35 - 05.02.2025
Важно днес

ЦРУ предложи на всички свои служители да напуснат срещу 8 заплати

Разузнаването смята да влее "нова енергия" на мястото на досегашния си екип

08:51 - 05.02.2025
Важно днес

Тръмп смята да "превземе" и Ивицата Газа след претенциите за контрол над Гренландия

Над един милион души, които живеят там, трябва да "напуснат"

08:00 - 05.02.2025
Важно днес

Чуждестранните агенти на "Възраждане" и борбата на Пеевски със Сорос - първа грижа на 51 НС

Пеевски и "Възраждане" си намериха общ враг

07:34 - 05.02.2025
Спорт

“Лудогорец” спечели Суперкупата на България след голово шоу срещу “Ботев” (Пловдив)

Разградчани взимат отличието за трета поредна година

20:15 - 04.02.2025
Важно днес

От ВСС до БНБ – новата коалиция започва с разпределяне на постове в 15 държавни органа

Едновременно тръгва масовата смяна на органите с отдавна изтекли мандати

19:26 - 04.02.2025
Важно днес

Участък от АМ "Хемус" ще се строи от фирма, управлявана от новия мъж на Лиляна Павлова

Строителството на магистрали по схемата "инхаус" продължава само седмици след началото на новия кабине

18:00 - 04.02.2025
Важно днес

Авторката на Бюджет 2025, срещу който скочи дори БНБ, вече няма да е зам.-министър

Служебната министърка Людмила Петкова остана при новата власт 3 седмици

16:44 - 04.02.2025
Важно днес

Управляващото мнозинство няма намерение да уволнява Главчев от Сметната палата

Освобождаването на Главчев беше поискано от ПП-ДБ заради близостта на бившия премиер с Пеевски

16:02 - 04.02.2025