Николай и Евгения Баневи осъдиха България в Съда в Страсбург

Николай и Евгения Баневи, които са обвинени за пране на пари и данъчни престъпления, са успели да осъдят държавата пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

ЕСПЧ е признал, че правата им са били нарушени по време на ареста им на летището в Ница през 2018 г. Презумпцията за невиновност също е била нарушена заради публични изявления на главния прокурор Иван Гешев и наблюдаващия прокурор по делото им Мария Дойчева.

Специализираният наказателен съд също е споменат в решението на ЕСПЧ заради мотивите в определението на мярка за неотклонение на двамата съпрузи.

Баневи бяха задържани преди близо 3 години във Франция, след като срещу тях бяха повдигнати обвинения и бе издадена европейска заповед за арест.

Пред ЕСПЧ те са посочили, че не са се укривали и са били в контакт със служители от полицията и следствието по повод призовката за явяването си на разпит в Спецпрокуратурата.

Вместо да се чака връщането им от Франция обаче, Баневи са задържани от френските власти на летището, докато трите им малолетни деца са "останали да плачат на летището".

Двамата бяха екстрадирани и отведени в български арест, докато чакат внасянето на обвинителния акт в съда. Николай Банев беше пуснат под домашен арест 2 г. и 7 м. след задържането в Ница, а съпругата му излезе на свобода малко по-рано.

ЕСПЧ посочва, че продължителността на мярката за неотклонение е "тревожна" и че няма достатъчно силни аргументи за продължаващото ограничаване на свободното движение на Банев, докато процесът още тече на първа инстанция.

Съдът в Страсбург посочва, че изказванията на главния прокурор Иван Гешев и на Мария Дойчева пред журналисти по случая са нарушили презумпцията за невиновност на обвиняемите - във въпросната пресконференция прокурорите говорят за "престъпна приватизация“, „източване“ или „обезкостяване“ на предприятия, контролирани от Баневи още преди делото да е внесено в съд.

Отново критики са отправени към Специализирания наказателен съд заради формулировките в определението, с което се налага задържане под стража на семейството. В мотивите се посочва, че съпричастността им към престъпната дейност е "безспорна" - отново още преди окончателният обвинителен акт да е представен пред съдиите.

Тези мотиви, според ЕСПЧ, представляват "декларация за тяхната виновност преди каквото и да е решение по същество по наказателния процес срещу тях".

Държавата е осъдена да плати обезщетение от близо 20 000 евро на Евгения и Николай Баневи заради нарушените права.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тейлър Суифт подкрепи Камала Харис за президент на САЩ

Подкрепата на Суифт може да насърчи Gen Z да гласуват

07:11 - 11.09.2024
Технологии

Sony представи най-мощната, но и най-скъпата си конзола PlayStation5 Pro

Новата конзола идва малко преди една от най-чаканите игри - Grand Theft Auto VI

19:20 - 10.09.2024
Технологии

Polaris Dawn: Първата частна космическа разходка вече е в ход

Американски милиардер и още трима непрофесионални астронавти се надяват да направят историческа разходка в открития космос

16:30 - 10.09.2024
Пътуване

Терминал 3 на Летище София ще е готов през 2031г.

Концесионерът се надява трансформацията да осигури на летище София 5-звездна сертификация SkyTrax

14:51 - 10.09.2024