Британската филмова и телевизионна академия обяви номинациите за годишните си награди, които ще бъдат раздадени на 2 февруари в Лондон. 

Joker с Хоакин Финикс води в класирането по броя на категориите, в които е включен - общо 11. Веднага след филма на Тод Филипс се нареждат The Irishman на Мартин Скорсезе (един от големите губещи на "Златните глобуси") и Once Upon a Time in Hollywood на Куентин Тарантино с по 10 номинации. 

Актрисата Марго Роби беше почетена с две отделни номинации за най-добра поддържаща роля - за образа й на Шарън Тейт в Once Upon a Time, и за ролята й в Bombshell, посветен на секс-скандала около основателя на Fox News Роджър Ейлс. 

Пълният списък с номинираните по категории: 

Най-добър филм на годината 

1917 
The Irishman
Joker
Once Upon A Time… In Hollywood
Parasite

Най-добра актриса в главна роля

Джеси Бъкли - Wild Rose
Скарлет Йохансон - Marriage Story
Сърша Ронан - Little Women
Чарлийз Терон - Bombshell
Рене Зелуегър - Judy

Най-добър актьор в главна роля

Леонардо Ди Каприо - Once Upon A Time… In Hollywood
Адам Драйвър - Marriage Story
Тарън Егертън - Rocketman
Хоакин Финикс - Joker
Джонатан Прайс - The Two Popes

Най-добра актриса в поддържаща роля

Лора Дърн - Marriage Story
Скарлет Йохансон - Jojo Rabbit
Флорънс Пю - Little Women
Марго Роби - Bombshell
Марго Роби - Once Upon A Time… In Hollywood

Най-добър актьор в поддържаща роля

Том Ханкс - A Beautiful Day In The Neighborhood
Антъни Хопкинс - The Two Popes
Ал Пачино - The Irishman
Джо Пеши - The Irishman
Брад Пит - Once Upon A Time… In Hollywood

Най-добър британски филм на годината

1917
Bait
For Sama
Rocketman
Sorry We Missed You
The Two Popes

Най-добър дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент

Bait - Марк Дженин (сценарист и режисьор), Кейт Байърс, Лин Уейт (продуценти)
For Sama - Уаад ал-Катеб (режисьор и продуцент), Едуард Уотс (режисьор)
Maiden - Алекс Холмс (режисьор)
Only You - Хари Утлиф (сценарист и режисьор)
Retablo - Алваро Делгадо-Апарисио (сценарист и режисьор)

Най-добър чуждоезичен филм

The Farewell
For Sama
Pain And Glory
Parasite
Portrait Of A Lady On Fire

Най-добър документален филм 

American Factory
Apollo 11
Diego Maradona
For Sama
The Great Hack

Най-добър анимационен филм

Frozen 2
Klaus
A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon
Toy Story 4

Най-добър режисьор

1917 - Сам Мендес
The Irishman - Мартин Скорсезе
Joker - Тод Филипс
Once Upon A Time… In Hollywood - Куентин Тарантино
Parasite - Бонг Джун Хо

Най-добър оригинален сценарий

Booksmart - Сузана Фогел, Емили Холпърн, Сара Хаскинс, Кейти Силбърман
Knives Out - Райън Джонсън
Marriage Story - Ноа Баумбах
Once Upon A Time… In Hollywood - Куентин Тарантино
Parasite - Ханд Джин Уон, Бонг Джун Хо

Най-добър адаптиран сценарий

The Irishman - Стивън Зейлиан
Jojo Rabbit - Таика Уаитити
Joker - Тод Филипс, Скот Силвър
Little Women - Грета Гъруиг 
The Two Popes - Антъни Маккартън

Най-добра оригинална филмова музика

1917 - Томас Нюман
Jojo Rabbit - Майкъл Джакино
Joker - Хилдур Гуднадотир
Little Women - Александър Депла
Star Wars: The Rise Of Skywalker - Джон Уилямс

Най-добър кастинг 

Joker - Шейна Маркоуиц
Marriage Story - Дъглас Ейбъл, Франсин Мейслър
Once Upon A Time… In Hollywood - Виктория Томас
The Personal History Of David Copperfield - Сара Кроу
The Two Popes - Нина Голд

Операторско майсторство 

1917 - Роджър Дийкинс
The Irishman - Родриго Прието
Joker - Лорънс Шер
Le Mans ’66 - Федон Папамихаел
The Lighthouse - Ярин Блашке

Монтаж 

The Irishman - Телма Шунмейкър
Jojo Rabbit - Том Игълс
Joker - Джеф Грот
Le Mans ’66 - Андрю Бъкланд, Майкъл Макъскър
Once Upon A Time… In Hollywood - Фред Раскин 

Специални визуални ефекти

1917 - Грег Бътлър, Гийом Рошрон, Доминик Тюи
Avengers: Endgame - Дан Делею, Дан Судик
The Irishman - Леандро Естебекорена, Стефан Грабил, Пабло Хелман
The Lion King - Андрю Р. Джоунс, Роберт Легато, Елиът Нюман, Адам Валдес
Star Wars: The Rise Of Skywalker - Роджър Гийет, Пол Кавано, Нийл Санклан, Доминик Тюи

Награда за изгряваща звезда
Аукуафина
Джак Лоудън
Кейтлин Дивър
Келвин Харисън
Майкъл Уорд