Служители на градския транспорт в София излязоха отново на протест. Организацията е на синдикатите КНСБ и „Подкрепа“, а причината е, че обещаното увеличение на заплатите в сектора все още не се е случило.
От КНСБ подчертават, че въпреки осигуреното финансиране от държавата, липсата на одобрен бюджет възпрепятства приемането на ключови решения и поражда сериозно напрежение сред работещите в сектора.
Кметът на София Васил Терзиев изрази недоумение от днешния протест. Той обясни, че служителите ще получат обещаното увеличение на заплатите още на днешното заседание на Столичния общински съвет.
Парите за по-високи заплати бяха осигурени извънредно от правителството след шестдневни протести на синдикатите и пълно спиране на наземния транспорт в столицата. От държавния бюджет бяха пренасочени 15 млн. лева. Тази сума обаче е недостатъчна и може да покрива увеличените възнаграждения едва за няколко месеца.
Увеличението на заплатите все още не е влязло в сила поради действията на столичния кмет Васил Терзиев, който върна за ново разглеждане и гласуване в Столичния общински съвет както общия бюджет на София, така и финансовата рамка за транспорта за тази година.
Терзиев аргументира решението си с това, че промененият бюджет, приет с гласовете на ГЕРБ, БСП и Карлос Контрера (ВМРО), не отговаря на обществените интереси и е нецелесъобразен. Освен това се оказа, че финансовата рамка не съответства на законовите изисквания, тъй като липсва баланс между приходи и разходи. След направените „в движение“ корекции се установи, че заложените приходи надвишават разходите с над 3,5 милиона лева.
Протестиращите от градския транспорт настояват финансовият план на общината за 2025 г. да бъде приет незабавно, заедно с договореното увеличение от 300 лева към заплатите на служителите в обществения транспорт. Те настояват също така за подобряване на условията на труд и за мерки, които да гарантират стабилността на транспортните дружества.
Въпреки протестните действия общественият транспорт в столицата няма да бъде спрян. Такава мярка обаче ще бъде обсъдена, ако общинските съветници не одобрят увеличенията на днешното си заседание.
Още по темата:
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: