- Приоритет No.1 на армията на Украйна е придобиването на арсенал от модерни и високоефективни технологични средства.
- Това е начинът за преодоляване на численото превъзходство на руската армия, което държавните институции на Украйна не могат да компенсират с мобилизация.
- Нужно е създаването на напълно нова държавна система за технологично превъоръжаване - и това може да стане за пет месеца.
- Стратегията на Украйна ще е максимално натрупване на най-новите бойни способности, което ще позволи да отделяме по-малко ресурси за нанасяне на максимални щети на врага.
Това се казва в авторска статия на главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна Валерий Залужний, публикувана в CNN.
Знаковият текст излиза на фона на съмненията в западните медии, че президентът Володимир Зеленски планира да го освободи от длъжност - решение, което би довело до най-голямото сътресение във военното ръководство на страната от началото на руската инвазия досега.
Залужний обяснява част от причините за неуспеха на планираната през 2023 г. контраофанзива и проблемите, с които Украйна се сблъсква, заради променящата се политическа среда на западните партньори. Затова и новата му стратегия е Киев да се възползва колкото се може повече от достъпни и високотехнологични оръжия, които пестят човешки и материален ресурс, вместо да търси обрат през нови и скъпи доставки на тежко въоръжение от Европа и САЩ.
Можете да прочетете статията на украинския генерал пред CNN по-долу:
"Втората световна война приключи преди почти 80 години, но нейното наследство при определянето на стратегическата визия за войната продължава и до днес.
Какъвто и забележителен напредък да има в областта на авиацията, ракетните технологии и космическите средства например, концепцията за победа остава непроменена: унищожаване на врага и завземане или освобождаване на територия.
И все пак всяка война е уникална.
И според мен няма по-голямо предизвикателство пред военния командир от това да разбере - своевременно - как всяка война се променя по своята форма.
На първо място, от технологичния прогрес, който определя развитието на оръжията и оборудването.
На второ място, от политическите условия в страната и чужбина, както и от икономическата среда.
Победата се нуждае от уникална стратегия и следва уникална логика.
Вече е добре известно, че основен двигател на тази война (в Украйна, б.р.) е разработването на безпилотни оръжейни системи.
Те се разпространяват със смайващи темпо, а обхватът на техните приложения става все по-широк.
Важното е, че именно тези безпилотни системи - като дроновете - заедно с други видове модерни оръжия, са най-добрият начин Украйна да избегне въвличането в позиционна война, в която нямаме предимство.
Но макар че овладяването на тези технологии е от ключово значение, то не е единственият фактор, който оказва влияние върху настоящата стратегия.
Трябва да се справяме с намаляването на военната подкрепа от страна на наши ключови съюзници, които имат свои проблеми с вътрешното политическо напрежение.
Запасите на нашите партньори от ракети, прехващачи за противовъздушна отбрана и боеприпаси за артилерията се изчерпват поради интензивността на военните действия в Украйна, но и поради глобалния недостиг на бойни заряди.
Русия отчита, че събитията в Близкия изток отвличат вниманието на международната общност, и може да се опита да провокира нови конфликти на други места.
Слабостта в режима на международните санкции означава, че Русия, в партньорство с някои други страни, все още е в състояние да разгърне своя военно-промишлен комплекс, като се опитва да води война на изтощение срещу нас.
Трябва да признаем значителното предимство, с което се ползва врагът при мобилизирането на човешки ресурси, и да разберем как това се съпоставя с неспособността на държавните институции в Украйна да подобрят числеността на личния състав на нашите въоръжени сили без използването на непопулярни мерки.
И накрая, ние продължаваме да сме затруднени от несъвършенствата на регулаторната рамка в нашата страна, както и от частичната монополизация на отбранителната индустрия.
Това води до затруднения в производството - например на боеприпаси - които допълнително задълбочават зависимостта на Украйна от доставките от нейните съюзници.
Нашият боен опит, особено от 2022 г. насам, е уникален - но в интерес на победата трябва постоянно да намираме нови начини и нови способности, които да ни помогнат да спечелим предимство пред врага.
Може би приоритет номер едно тук е овладяването на цял арсенал от (относително) евтини, модерни и високоефективни, безпилотни превозни средства и други технологични средства.
Такива средства вече позволяват на командирите да наблюдават ситуацията на бойното поле в реално време, денем и нощем, и при всякакви метеорологични условия.
Но не само това. Те предоставят разузнавателна информация в реално време, която позволява денонощна регулация на бойните действия, без прекъсване, а това ни дава възможност да нанасяме удари с висока точност по вражески цели в предни позиции и в дълбочина.
Накратко, това означава цялостно промяна в дизайна на операциите на бойното поле - и изоставяне на остарялото, стереотипно мислене.
Новите операции могат да включват създаване на дигитални полета, радиоелектронен контрол на средата или комбинирана операция с използване на атакуващи дронове и кибернетични средства.
Такива операции ще бъдат координирани и провеждани в рамките на единна концепция и план.
От решаващо значение е, че целта невинаги ще бъде насочена единствено към непосредствените бойни действия.
Тя може да цели намаляване на икономическите възможности на противника, както и неговото изолиране или изтощаване.
Нападателните операции могат да имат психологически цели.
Въпреки това засега приоритет остава подобряването на ситуацията на бойното поле.
И тук технологиите имат несъмнено превъзходство над традициите.
Дистанционното управление на тези средства означава по-малък брой войници, които са в опасност, като по този начин се намалява нивото на човешките загуби.
Това дава възможност да се намали (макар и със сигурност няма как да се премахне) зависимостта от тежката военна техника при изпълнение на бойни задачи и цялостното водене на военни действия.
Това дава възможност за нанасяне на внезапни масирани удари по обекти от критичната инфраструктура и комуникационни центрове, без да се използват скъпи ракети или пилотирани самолети.
С течение на времето ще станат ясни и други предимства, макар че, разбира се, врагът през цялото време ще търси начини да се защити от подобни операции и да изземе или възстанови инициативата.
Така че системите за отбрана също се нуждаят от постоянно усъвършенстване, както и мерките за противодействие, насочени към използването на нови технологии от страна на врага.
Предизвикателството пред нашите въоръжени сили не може да бъде подценявано.
То се състои в създаването на напълно нова държавна система за технологично превъоръжаване.
Като се има предвид всичко в момента, смятаме, че създаването на такава система може да бъде постигнато за пет месеца.
Нашите партньори са на същото мнение.
Това време ще бъде изразходвано за създаване на подходяща организационна структура, попълване и оборудване на длъжности, осигуряване на обучение и подкрепа, изграждане на поддържаща инфраструктура и логистика и разработване на доктринална рамка.
В заключение, през 2024 г. трябва да съсредоточим основните си усилия в три области.
- Създаване на система за снабдяване на въоръжените ни сили с високотехнологични средства.
- Въвеждане на нова философия за обучение и водене на война, която отчита ограниченията в средствата и начина, по който те могат да бъдат използвани.
- И овладяване на нови бойни способности във възможно най-кратък срок.
Ние вече притежаваме способности за елиминиране на врага и за осигуряване на съществуването на държавността.
Нашата цел трябва да бъде да се възползваме от момента - максимално да натрупаме най-новите бойни способности, което ще ни позволи да отделяме по-малко ресурси за нанасяне на максимални щети на врага, да прекратим агресията и да защитим Украйна от нея в бъдеще".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: