Някога световен лидер, сега Intel струва по-малко от личното състояние на директорa на Nvidia Снимка: © Getty Images

Някога световен лидер при чиповете, сега Intel се превърна в мишена за поглъщане, a стойността на компанията вече е по-ниска от личното богатство на директора на един от конкурентите ѝ.

Най-известният производител на микропроцесори в САЩ претърпя срив в представянето си и от една от най-ценните 10 компании преди години, в момента заема 178 място в света.

Intel не успя да се възползва от бума в AI технологиите и се превърна в най-зле представящата се технологична компания според S&P 500 за 2024 година, със спад от 37%.

Стойността на гиганта се срина в началото на август, когато публично стана известно, че има сериозен спад в приходите, а финансовите проблеми доведоха до загуба на 39 милиарда долара от пазарната капитализация на Intel само за една нощ. В опит да оптимизира разходите си, компанията обяви, че планира да съкрати и 15 000 служители.

В момента Intel се оценява на 96,39 милиарда долара. В социалните медии дори се отбелязва, че стойността е такава, че компанията би могла да бъде придобита само с личното богатство на директора на Nvidia Дженсън Хуанг, което се оценява 109, 2 млрд. долара. Това, разбира се, остава в сферата на шегата, защото едва ли регултаторите в САЩ биха позволи подобна сделка.

Анализатори обаче отбелязват, че проблемите на Intel се натрупват от десетилетия в резултат на грешни решения.

Компанията пропусна бума на мобилните чипове с пускането на iPhone през 2007 г. Тя също така до голяма степен остана встрани от манията по изкуствения интелект, докато технологични гиганти като Meta, Microsoft и Google поръчват колкото се може повече чипове на Nvidia.

Така в момента Nvidia e третата най-ценна компания в света.

Вълнението около изкуствения интелект и лидерската позиция на Nvidia като производител значително повиши стойността на акциите и през юни компанията дори стана най-скъпата в света по пазарна капитализация.

Макар че оттогава цената на акциите падна с около 10% от рекордната си стойност, Nvidia все още заема третото място сред петте най-големи компании, наред с Apple, Microsoft, Alphabet (Google) и Amazon.

На този фон Intel, която десетилетия наред е най-скъпата компания за полупроводници в света, нейните чипове са почти посвеместни в персоналните компютри и сървърите, световният лидер се бори за оцеляване и дори се говори за евентуално поглъщане.

Спроед Wall Street Journal друг конкурент в производството на чипове и полупроводници - Qualcomm - e подал оферта за придобиване.

До неотдавна обсъждането на подобна сделка изглеждаше немислимо, но изглежда Intel показва каква е цената на изоставането в AI надпреварата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нов временен зам.-кмет ще отговаря за строителството в София

Никола Лютов временно ще отговаря за ресор "Обществено строителство"

20:06 - 07.10.2024
Важно днес

България не може да отлага повече решенията за Плана за устойчивост, ако иска втори транш

ЕК започва оценка на реформите, които в България закъсняват

17:27 - 07.10.2024
галерия

Не магия, а наука - вселената зад L'Oréal Paris

Науката зад козметиката беше във фокуса на първото регионално събитие на L'Oréal Paris за балканския регион, Skincare Science, което на 30 септември събра в Белград водещи инфлуенсъри, журналисти и посланици на марката от Балканския полуостров. 

17:02 - 07.10.2024
Важно днес

Управляващите в Грузия опитват да свалят прозападния президент

Все по-проруската партия "Грузинска мечта" опитва втора процедура за импийчмънт

15:39 - 07.10.2024
Култура

За трета поредна година National Geographic ще избере най-добрите фотографи във Фотоконкурс 2024

Специалният гост на вечерта – Естер Хорват, изследовател на National Geographic и фотограф, ще сподели забележителния си опит и талант в лекция на тема „Звезди в полярна нощ“.

14:44 - 07.10.2024