Няколко добри новини от междинните избори в САЩ Снимка: © Getty Images

Изборите в САЩ са важни. Важни са за самите американци, важни са за света. Важни са младите и за старите. Важни са за начина ни живот, но и за функционирането на демокрациите. За свободата и, разбира се, за да бъде спрян Путин.

Улиците на Вашингтон на 8 ноември бяха празни. Беше почивен ден за училищата, трафикът по улиците бе по слаб. Обядвахме с една изключителна жена - американка - свързана със съвременната българска история. В ресторанта бе относително тихо.

Изборен ден, междинни избори, много сложна работа. Получаваш по пощата едни 100 страници, четеш, мислиш, избираш, отбелязваш и пращаш - ако гласуваш по пощата. Или не четеш, защото вече знаеш какво ще избереш, когато отидеш в секцията.

Но избираш. Избираш всичко изброено по-горе. Мотивацията е различна: понякога е партийна, друг път е лична.

Жената, с която имах среща, беше гласувала по пощата, но се тревожеше. Имаше своите предпочитания. Основните теми в тези междинни избори са четири - инфлация, престъпност, демокрация, отнемането на правото на аборт.

Републиканците са заложили на първите две - президентът и администрацията на демократите не се справят. 8% инфлация, стрелби и убийства на цивилни хора.

Демократите са заложили на защитата на правото на аборт и страха за демокрацията. Той изглежда като Тръмп в Белия дом след две години. (Прочетете книгата на Боб Удуърд- б.а.).

Да, инфлацията категорично е по-висока, но не и по-висока от в Европа. Престъпността си е на същите нива, не се е увеличила, но бедността предизвиква лоши реакции.

Републиканците най-общо са в два лагера. Лагерът на Тръмп и лагерът на Рейгън/Буш/Чейни/Кисинджър.

В първия лагер има един човек и всички останали. В деня преди изборите Тръмп каза:

”Ако моят кандидат спечели, ще е заради мен, ако загуби - аз нямам нищо общо”. Директен превод.

Във втория лагер няма един лидер. Но има ценности.

Резултатът - прогнозираната категорична победа на републиканците не се случи. Тръмп загуби, истинските републиканци устояха.

Обикновено при междинни избори резултатът е 6-8 членове на Сената разлика между победители и победени. И около 30 членове на Конгреса разлика.

Този път паритетът в Сената ще е 50:50 или 49:51, а в Камарата на представителите тежестта на републиканци и демократи ще се различава с по-малко от 8 души. При губернаторите на 50-те щата резултатът също не е, какъвто се очакваше. Разликата е много, много по-малка.

Опасенията на моята събеседничка, която е изключително опитна и компетентна, не се случиха. Чухме се по телефона - беше в по-добро настроение. Засега в най-голямата демокрация в света животът като право на избор устоя на парите.

Резултатът е “fair” (честен). Има грешки, наказани са. Но има и успехи.

На следващия ден във влака от Вашингтон за Ню Йорк чух интересен разговори. Само за бъдещи планове - на група млади хора - около 30-годишни, и на друга група хора - на средна възраст. Минаха набързо през изборите: "Тръмп не спечели." Не изглеждаха разтревожени за демокрацията. Тя бе победила - и в двете партии, и при непартийните. Не завинаги, но една опасност за момента по-малко. По-зрелите хора обсъждаха Китай, по младите - Европа. Мислех си, че трябва да е обратното, но в моята непредставителна извадка не беше така.

В Ню Йорк ме чакаше друга дискусия - с близък човек, професор в Колумбийския университет. Всички важни гости на ООН се опитват да изнасят лекции там. Университетът е люлка на темата за правата на човека, на нобелови лауреати по икономика и има мощна програма по право. Напоследък е известен и с гост-лектора си в областта на литературата Георги Господинов.

С моя събеседник говорихме за споделянето и обсъждането на идеи и отражението им в политиката и в конкретните избори. В продължение на няколко часа с прекъсвания коментирахме модели. В някои държави в Европа партиите си имат Институт/ Фондация/ Център. В САЩ академичните институции са по-скоро профилирани - консервативни, прогресивни, либерални, неангажирани директно и други.

И в двата случая от тях и в тях тръгват или пристигат идеи, теми, модели. Някои - на пръв поглед странни. В един от тези институти например преди две седмици се е обсъждало бъдещето на изкуствения интелект. Участвали са инвеститор-филантроп, професор по логика, преподавател по информационни технологии и друг по социология.

Това е правилният подход, при който решенията биват предхождани от споделяне, обсъждане и предлагане на решения или посоки.

Същият подход обезпечава Конгреса на САЩ с вече пресята информация, с оценка на практическото приложение на дадена политика, с оценка на плюсове и минуси и с критерии за следене на резултата. Най-силният резултат и успех на вече стартиралата система е бил при Роналд Рейгън и Джордж Буш баща.

  • Огромна по мащаб работа на квалифицирани специалисти.
  • Свобода на Източна Европа.
  • Супер старт на информационните технологии.

Много важен приницип на американското управеление е минимизирането на неразумните импровизации там, където се гласува или се взимат решения от изпълнителната власт. Някой чел нещо в списание "Космос" и нашият парламент гласува - в умните държави това не може да се случи.

Невинаги всичко е успешно, но след като институти като Херитидж, Брукингс, Хъдзън и поне 50 други в различни области са със сериозен авторитет и в добро финансово състояние, значи има нужда от тях.

Да си представим подобно нещо у нас. По-добре да не си представяме. Всеки сам си "преценя" и така искам аз. Резултатът - кретаме в ЕС и НАТО.

Демокрацията даде сила на Джо Байдън да разговаря със Си Дзинпин следващите седмици какво да го правят онзи в Кремъл.


Свилен Спасов, Кореспондент на "Булевард България" за изборите в САЩ*

* Авторът Свилен Спасов е доктор на техническите науки и член на Европейския съвет за външна политика. Създател е на пoредицата книги “Власт и отговорност”, заедно с издателство "Сиела". Работил е по/за проекти с "Шел" (Холандия), "Уестингхаус" (САЩ), "Камел Леърд" (Великобритания) , "МакДермот" (САЩ)

Сградата на Капитолия, Вашингтон Защо са важни за света изборите в САЩ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025