Защо са важни за света изборите в САЩ Снимка: © Getty

Погледнати от България, изборите в САЩ имат най-вече значение във връзка с политиката за помощ на Украйна. Само продължаването на тази помощ в достачен размер би осигурило победа на Украйна и мир в Европа. Само помощта на Европа няма да е достатъчна, а и ще е под засилващ се натиск от “партията на мира” да бъде отслабена. Особено, ако САЩ променят своята политика.

А знаци в тази насока не липсват.

Републикаците печелят Долната камара, а много от тях направиха заявка за намаляване или дори спиране на тази помощ. Това е малко вероятно, но е ясен сигнал за засилващи се разногласия по темата, която изцяло отсъстваше в изборите, категорично изместена от темите за инфлацията, абортите, миграцията, престъпността и състоянието на демокрацията.

Всъщност, засилващото се противоборство в американското общество е от предимно културно-ценностно естество. За разлика от икономическата и външната политика, където двете основни партии намират допирни или дори съвпадащи гледни точки, то по теми, свързани с расовата, половата и сексуалната идентичност, миграцията и дискриминацията са издълбани дълбоки разделения.

Тези конфликти са най-големият враг на Америка, които отслабват и отнемат от авторитета й на световен лидер в период на засилващо се геополитическо противопоставяне.

По отношение на външната политика, най-голямо значение след сегашните избори ще има тежестта на крайно дясната неоизолационистка част на републиканската партия, която има незавидна историческа роля през 20-и век. Републиканците -изолационисти имат най-голям принос за провала на плановете на американски президенти-демократи за по-активно участие на Америка на световната сцена и дори предотвратяване на световните войни.

След края на Първата Световна Война идеята на президента Уилсън за Общество на народите се сбъдва, но републиканците в Конгреса блокират участието на САЩ в него. В резултат, предшественикът на ООН се проваля да спре агресорите Япония, Италия и Германия, които започват Втората Световна Война.

Пак републиканците-изолационисти налагат на президента-демократ Франклин Д. Рузвелт няколко закона през 30-те години, които забраняват помощ на нападнатите страни и така пасивно подпомагат агресорите, които по-късно нападат и самите САЩ.

Предстои да видим какво ще се случи с помощта за Украйна. От изхода на войната ще зависи позиционирането на демократичния и авторитарния блок до края на 20-те години на настоящия век, а вероятно и дълго след това.

Несполучливото уреждане на международните отношения след края на Първата Световна Война доведе до втора и затова е нужно сега да се изведат важните поуки.

  • Първата поука е, че войната в Украйна не може да бъде с успешен край, ако тя приключи със съхранен режим на Путин. Това вероятно ще повтори сценария от преди век като Русия, както Германия тогава, ще търси реванш в нова война.

Това няма да е прецедент, а напълно в духа на историческата логика - от Петър I насам, винаги в моменти на слабост Русия се е обръщала към Запада за технологична модернизация, за да преодолее огромното си изоставане, което заплашва устоите на империята.

Оспорвана битка за Сената на САЩ, Републиканците печелят Камарата на представителите

  • Втората поука е, че този път вероятно Русия ще започне нова, но не регионална, а континентална или световна война, след като е намерила надеждни съюзници.

Завоят на Китай обратно към агресивния комунизъм с ускорена милитаризация и заявки за “аншлус” с Тайван е предпоставка за нова геополитическа ос, но с Китай, вместо Япония. Засилващите се социални брожения в Иран правят войната атрактивна опция за вътрешно сплотяване и разширяване на неговите позиции в Близкия Изток и Централна Азия.

Така Иран също може да стане част от новата ос, която ще търси най-малко избутване на САЩ от азиатския материк. Индия - предвид нейната история и управленска традиция не е вероятен участник в такава ос, по-скоро ще се противопостави на Китай.

  • Третата поука е, че за да предотврати континентална и нова световна война, демократичният свят трябва да търси начини да не допусне тази ос.

Затова ключово за него става смяната на режима в Москва с режим, който ще смени изцяло путинския наратив за Запада и ще насочи вниманието към Китай като основна заплаха за Русия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Първи данни: Никушор Дан води срещу проруския Джордже Симеон за президент на Румъния

Първи предварителни данни за втория тур на изборите, но без вота в чужбина

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025