Президентът на САЩ Доналд Тръмп е на път да понесе нов сериозен удар по своя имидж. Изтекли записи от телефонни разговори на американския държавен глава с лидерите на различни страни показват неговото вулгарно отношение към някои от тях, както и особена близост с Владимир Путин.
Разкритията са направени от знаменития разследващ журналист Карл Бърнстийн и преди броени часове бяха публикувани от редица авторитетни западни медии. Бърнстийн е един от журналистите, които през 70-те години разкриват аферата "Уотъргейт", довела до оставката на тогавашния президент Ричард Никсън.
Освен с Владимир Путин сред записите фигурират и разговори с лидерите на Великобритания, Германия, Турция, Австралия, Канада, Саудитска Арабия и още няколко страни.
Свидетели на тези разговори споделят, че Тръмп често е бил напълно неподготвен и надхитрян от събеседниците си. Те разкриват още, че вербалните умения на президента не са се подобрили през годините. Той продължавал да смята, че може да омае или сплаши всеки един събеседник и че много по-често преследва своите лични интереси, отколкто тези на страната си.
Това окончателно е потвърдило опасенията, които само допреди няколко години изглеждаха немислими - че президентът на САЩ е заплаха за националната сигурност на страната.
"Моят добър приятел Владимир"
Подозрения за особено тясна връзка с Владимир Путин съществуват още от избирането на Тръмп за президент през 2016. В няколко от предизборните си речи той се изказа доста ласкаво за руския държавен глава, а няколко месеца по-късно разследване на ЦРУ установи намесата на руски хакери в предизборната кампания.
Появата на тези разговори в публичното пространство трудно би могла да се случи в по-неподходящ за Тръмп момент. "New York Times" разкрива, че преди няколко месеца разузнавателните служби са предоставили на американския президент сведения, според които Русия е финансирала атаките на талибански бойни групи над американски контингенти в Близкия изток, но въпреки това президентът не е предприел нищо по въпроса. От Белия дом обаче отрекоха Тръмп да е получавал подобни сведения.
Хората, които са чули записите на разговорите между Тръмп и Путин са категорични, че на руснака не му е било никак трудно да "изиграе" Тръмп. Путин е известен като умел оратор, който не се страхува да предоставя инициативата на опонентите си по време на дебати - подход, който очевидно е бил доста ефикасен при разговорите му с американския президент.
Тръмп е бил предупреден за тази тактика от тогавашната си асистентка Фиона Хил, но президентът на САЩ е предпочел да послуша непрофесионалното мнение на дъщеря си Иванка и да следва обичайната си линия при преговори.
Адвокатът Даниел Голдман, работил по процедурата по импийчмънт на Тръмп, споделя, че сдобилите се със записите са се обърнали директно към медиите, вместо да следват "обичайните процедури", тъй като са се страхували, че ще последват съдбата на хората, разкрили скандала в Украйна. Миналата година се появиха записи от разговор между Доналд Тръмп и новоизбраният украински президент Володимир Зеленски, в които Тръмп обещава на Украйна военна подкрепа в замяна на разследване на политическите му конкуренти.
"Когато управляваш по такъв начин не бива да се изненадваш, че някой може да те предаде" казва още Голдман.
Азиатските партньори
Това обаче е едва началото на разкритията. От записите се вижда как Тръмп непрестанно се хвали със своите богатство, интелект и постижения по време на разговорите си с Ким Чен Ун и Мохамед бин Салман, държавните глави съответно на Северна Корея и Саудитска Арабия.
Очевидно Тръмп обича да разговаря с противоречиви политици, тъй като според служители на Белия дом президентът е разпоредил обажданията на турския президент Реджеп Ердоган да достигат до него възможно най-бързо. Именно той бил най-честият събеседник на Тръмп. Според запознати двамата понякога се чували два пъти седмично.
Те твърдят още, че по време на техните разговори Ердоган се е възползвал от невежеството на Тръмп по отношение на Близкия изток и през цялото време е манипулирал много умело американския президент. Решението на САЩ да изтегли войските си от Сирия, което даде възможност на Турция да нападне кюрдите, било резултат именно от умелите манипулации на Ердоган.
Друг повратен момент в техните разговори бил случаят с турската банка "Halkbank", за която съществуват слухове, че е свързана с Ердоган и семейството му. Банката бе разследвана в САЩ по подозрение, че е нарушила търговското ембарго с Иран. Съветникът по националната сигурност на САЩ Джон Болтън споделя, че Тръмп е обяснил на турския си колега, че разследването се води от окръжни прокурори, които били "хора на Обама". Той обещал, че проблемът ще се реши, когато тези хора бъдат заменени от негови хора.
Освен това Тръмп непрестанно обиждал своите предшественици Барак Обама и Джордж Буш по време на разговорите си с Ердоган и Путин, наричайки ги "идиоти" и твърдейки, че "изобщо не са били наясно".
"Винаги съм уважавал жените"
Двамата обаче не са единствените, поразени от острия му език. Тръмп е отправял оскърбителни коментари и към други авторитетни политици като Ангела Меркел. Канцлерът на Германия неведнъж е определяна като една от най-влиятелните жени в света, но очевидно дори това не впечатлява президента на САЩ.
"Отношението му към Меркел беше ужасно" разказват хора от обкръжението на Тръмп. "Някои от нещата, които ѝ каза, бяха просто невероятни! Наричаше я "глупачка" и "марионетка на Русия". Хора, присъствали на тези разговори потвърждават, че те са били "възмутителни", но въпреки поведението на американския президент Ангела Меркел е запазила самообладание и се е придържала към факти и солидни аргументи.
През последните месеци Тръмп често критикува Германия за проекта за газопровода "Северен поток", който трябва да доставя природен газ от Русия към Германия. Държавният глава на САЩ е недоволен и от това, че Германия не отделя 2% от бюджета си за ангажиментите към НАТО, което според Тръмп е "тяхно задължение". По-рано този месец той нареди контингентът на САЩ в Германия да бъде намален от 34 хил. на 25 хил. войници, а миналата седмица заплаши да премести контингента в Полша.
Поведението на Доналд Тръмп при дискутирането на случая "Скрипал" също било доста подозрително. Според първоначалния план на разговора Тръмп, по настояване на Великобритания, трябвало да поиска от Германия да подведе Русия под отговорност поради наличието на множество доказателства, сочещи участие на нейните разузнавателни служби в покушението срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Тръмп дълго избягвал да повдигне въпроса, като в крайна сметка го направил доста неохотно по настояване на щаба си.
"Аз съм джентълмен"
Отношението на Тръмп към Меркел обаче е направо аристократично в сравнение с това, което той е демонстрирал към бившия министър-председател на Обединеното кралство Тереза Мей. Според свидетели разговорите между тях са били "унизителни" и "истински тормоз". Тръмп критикувал остро Мей за нейния "безгръбначен" подход към Брекзит, като добавил, че тя е "слаба" и няма кураж.
За разлика от Ангела Меркел нейната британска колежка била доста изнервена и респектирана от отношението на Тръмп. Въпреки демонстираната първоначалната близост между тях отношенията между Тръмп и Мей се влошиха с течение на времето. Малко преди оставката ѝ през миналата година Тръмп отново я нападна за това, че е игнорирала съвета му за Брекзит и е решила да последва "собствения си глупав план". На свой ред Мей разкри, че Тръмп я е съветвал да съди Европейския съюз.
Доналд знае най-добре
Служители на Белия дом разказват, че това не са изолирани случаи, а съвсем обичайна практика по време на управлението на Доналд Тръмп. Президентът на САЩ никога не се вслушвал в мнението на своите щаб и разузнаване, тъй като бил твърдо убеден, че неговата преценка винаги е най-добрата. "Много често той просто вдига телефона и започва да говори без никой от нас да е подготвен" споделят още те.
Съветниците на Тръмп непрестанно му повтаряли, че трябва да бъде по-твърд и недоверчив в разговорите си с Путин, но напразно.
Имиджът на Америка като приятел и защитник на Европа също пострадал сериозно през управлението на Доналд Тръмп. "Когато някой му поиска услуга и го помоли да направи нещо в качеството си на президент на САЩ, той просто отказва да го направи. Постоянно си мисли, че някой се опитва да го обере. Изобщо не обича да работи в екип и винаги се опитва да игнорира важните проблеми" разказват хора от президентския щаб.
Какво ще последва?
Пореден скандал с участието на Доналд Тръмп вече едва ли изненадва някого. Описаното в разговорите поведение на президента обаче сериозно подкопава международният авторитет на САЩ в много важен момент. Популярността на САЩ в Европа намаля по време на епидемията от Covid-19, тъй като според много жители на Стария континент Щатите не са били достатъчно активни в борбата срещу вируса.
От друга страна Китай продължава своя икономически и технологичен възход, като отношението му към Щатите става все по-враждебно и заплашително.
Според много американски политолози и икономисти страната не е била толкова уязвима от Голямата депресия насам и това кара местните да определят предстоящите президентски избори в САЩ като едни от най-важните в историята на страната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: