Опозицията на Макрон иска да го разследва заради досиетата "Uber" Снимка: © Getty Images

Лобисткият скандал около Uber, в който беше намесено и името на Еманюел Макрон, се превръща в поредния вътрешнополитически проблем за френския президент след загубата на мнозинство в Националното събрание.

Опозиционната лява коалиция NUPES вече обсъжда възможността да поиска парламентарно разследване на разкритията от "файловете Uber", които Guardian публикуваха в понеделник.

От тях се вижда комуникацията между основателя на Uber Травис Каланик и Еманюел Макрон, който е съдействал на компанията във Франция, докато е бил министър на икономиката. Uber са разполагали с чест и директен достъп до него и неговия персонал.

Макрон изглежда е положил изключителни усилия, за да помогне на Uber, като дори е казал на компанията, че е сключил тайна „сделка“ с нейните противници във френския кабинет.

"Президентът или онзи, които иска да стане президент, не може да работи като лобист в услуга на частни интереси и на американска компания, която се опитва да заобикаля правилата", казва депутатът-социалист Алексис Корбиер.

Макрон е критикуван от левицата и заради това, че френското правителство "прави всичко възможно да блокира директивата за работниците от сферата на споделената икономика".

"Макрон определено е гласът на своите господари", заявява друг депутат от NUPES.

Теч на данни показва борбата на Uber, за да успее да влезе на един "картелиран пазар"

Представителите на президентската парламентарна група "Renaissance" обаче защитават решението на Макрон да работи за навлизането на Uber във Франция независимо от протестите на таксиметровия бранш.

"Държавата се обижда от това, че един министър на икономиката се среща с директори на бизнеси. Добре, че той си е вършил работата и че министрите ни могат да съдействат на компаниите да стъпват на пазара във Франция", казва Орор Берже, депутат от партията на Макрон.

По думите ѝ - Uber е създал услуга, която французите сами харесват, а бъдещият президент "не е правил сделки" с американската компания.

Атаката срещу Макрон беше подета и от крайната десница на Марин льо Пен, чиито представители настояват за оставка на президента заради "предателството" срещу Франция и местния бизнес.

Според разследването на Guardian - в периода, в който той е служил като министър на икономиката (2014-2016) Еманюел Макрон е обещавал на Uber да осигури "драстично облекчаване на правните регулации", така че шофьорите на компанията да могат да получават разрешение за работа в страната.

Франция е само една от държавите в Европа, в които мениджърите на Uber са прилагали много сериозен натиск върху политически представители, за да може да получат достъп до местните пазари, без да спазват обичайните правила за таксиметров превоз.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024