Унгарският премиер Виктор Орбан изненадващо доброволства да бъде посредник между България и Северна Македония в продължаващия спор между двете страни. Намерения си унгарският лидер изрази в Охрид по време на съвместна пресконференция с македонския си колега.
Според Орбан разделянето на Северна Македония и Албания по пътя ѝ към ЕС е "историческа грешка". Това обаче било трудно за разбиране в ЕС, който по думите му трябвало да вземе предвид "и националната гордосто".
"А националната гордост на гражданите на Северна Македония е наранена", заяви министър-председателят на Унгария.
Орбан не спря да ожалва домакините си, като им сподели, че отдавна е трябвало да станат част от Съюза. Той заяви, че се надява до края на годината страната да започне реални преговори с ЕС.
Унгарският премиер така и не обясни как точно възнамерява да посредничи в междусъседкия спор на България и РСМ. Той не даде и никакви предложения за стихване на напрежението.
Спорът между двете балкански държави е от години и е заради разногласия по различни причини. Най-голямото обаче е вписването на българското малцинство в конституцията на РСМ. Към момента това е и една от основните пречки за европейската интеграция на Скопие и едно от условията в преговорната рамка за започване на реални преговори за членство.
Мицкоски още преди ден потвърди, че партията му ВМРО-ДПМНЕ остава категорична и няма да подкрепи вписването на българите в основния закон.
По-рано тази седмица стана ясно, че с Албания най-после ще започне преговори за присъединяване към ЕС . Тя обаче ще направи това сама, като досега кандидатурата ѝ към ЕС беше в "комплект" с тази на Скопие.
Според премиера на Северна Македония Християн Мицкоски от решението РСМ и Албания да бъдат разделени били доволни само две страни - "политиците на източната съседка (България) и опозицията" в Северна Македония.
Диалогът между България и Северна Македония се влоши допълнително по-рано този месец след посещението на президентката Гордана Силяновска-Давкова в София. Първата ѝ среща с държавния глава Румен Радев беше помрачена от скандал, заформен около липсващо македонско знаме.
Българските власти на няколко пъти обясниха, че казус няма, тъй като посещението на Силяновска-Давкова не е било държавно. В РСМ обаче това стана повод за поредни политически атаки от страна на управляващите срещу София.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: