Столичната община официално се оттегли от поддръжката на „Врана“, вратите на парка бяха затворени и заключени, а достъпът на граждани до обекта остава забранен за неопределено време.
Очакваната церемония по предаване на парк „Врана“ от общината на държавата в лицето на областния управител на София Стефан Арсов не се състоя.
В четвъртък сутрин зам.-кметът по екология Надежда Бобчева се яви на място с ключа за централния вход на парка в очакване на Арсов. Никой обаче не се появи.
Половин час по-късно будката за билети беше демонтирана, входът заключен, а автобусна линия Х50, която обслужваше достъпа до парка, прекрати работа.
„Ще изпратим ключовете по куриер, заедно с всички необходими документи“, заяви Бобчева. Междувременно обаче паркът остава без поддръжка, без охрана и с неясно бъдеще.
До ситуацията се стигна след продължаващи с години проблеми в отношенията между Столичната община, която поддържа парка, и Областната администрация, която е действителният собственик.
В понеделник кметът на София Васил Терзиев поиска общината официално и юридически да получи правото да стопанисва имота и постави ултиматум, че ще затвори парка, ако това не се случи.
Общината управляваше и поддържаше парк „Врана“ и досега, въпреки че през 2023 г. съдът присъди правата за собственост на държавата, а отношенията между местната и централната власт така и не бяха уредени.
Областният управител Стефан Арсов обаче отхвърли ултиматума на кмета и заяви, че парк „Врана“ не е разменна монета и не може да се разглежда като сцена за институционални демонстрации.
Стана ясно обаче, че областната администрация няма нито ресурс, нито капацитет да поддържа парка. За да се справи с проблема, Арсов щял да създаде работна група, в която участват няколко министерства, но не и Столичната община.
Създаден през първата половина на XX век като лятна резиденция на царското семейство, парк „Врана“ е едно от най-ценните зелени пространства в София.
Разположен на площ от 950 дка, той приютява над 800 редки растителни вида от всички континенти.
След реституцията през 1998 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза дариха парка на Столичната община през 2001 г. – с условие да бъде отворен за столичани. Това се случи през 2012 г.
От общината подчертават, че само поддръжката струва около 600 хил. лева годишно, докато постъпленията от билети не надвишават 150 хил. лв.
Бобчева заяви, че общината е готова да предостави пълен отчет за приходите и разходите по управлението, както и опис на изнесеното оборудване.
Според нея без отговорност и грижа от реалния собственик няма как паркът да бъде опазен. Бобчева изрази и тревога, че имотът може да бъде включен в бъдещи списъци с държавни имоти, предвидени за продажба – подобно на списъка с 4000 имота, обявени наскоро от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: