След едночасови дебати и остри атаки помежду си депутатите одобриха декларация за неучастие на български войници на територията на Украйна - нищо, че от такава в момента няма особена нужда.
Тя беше внесена от депутати от управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП и ИТН), но подкрепена от почти всички групи. Акцията на управляващите дойде след като САЩ изпратиха писмо до всички европейски столици. В него питат всяка от държавите в ЕС, наред с други неща, дали евентуално би участвала с мироопазващи сили за гарантиране на сигурността в Украйна. Ключова дума тук е "мироопазващи" - тоест и в това писмо не става дума за участие на европейски армии във войната. Хоризонтът на подобни мисии е след постигнато примирие между страните.
Темата против "изпращането на български войници" в Украйна внезапно и повдигна президентът Румен Радев във вторник, макар че никой не е искал от България обратното. След това политически лидери, сред които Бойко Борисов и Делян Пеевски, преповториха думите му в сходни позиции.
Решения за изпращане или не на български военни зад граница се взимат от парламента, но не под формата на декларации. Управляващото мнозинство обаче предложи такава и с текста ѝ отхвърли евентуално бъдещо изпращане на мироопазващи сили в Украйна, каквито България има на много места по света и в момента. Документът беше подкрепен от почти всички парламентарни групи. Единствено "Възраждане" гласува против, а "МЕЧ" и един народен представител от ПП-ДБ се въздържаха.
След вота председателят на ДСБ Атанас Атанасов обяви в своя публикация, че той е депутатът от ПП-ДБ, гласувал различно от парламентарната си група. Той се е въздържал, тъй като намира декларацията за "абсолютно излишна", тъй като "парламентът само с нарочно решение може да разреши изпращането на български въоръжени сили зад граница".
Атанасов аргументира вота си и с това, че мнозинството в залата отхвърли предложеното от ПП-ДБ допълнение Русия да бъде изрично упомената в документа като агресор и инициатор на войната в Украйна.
С приетата декларация:
-
се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна, чрез преговорен процес, който да включва всички заинтересовани страни, включително и България.
-
се изразява позицията на 51-то Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна.
-
се призовава Министерският съвет да продължи политиката на България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства
В заглавието е уточнено, че съюзните ни ангажименти към НАТО, ЕС, ООН и ОССЕ не отпадат. Това предизвика критики от страна на "Възраждане", които искаха това да бъде редактирано, защото "оставя вратата отворена" за участие в мироопазващ мисия на България като част от евентуалните ѝ задължения като член на НАТО и ЕС.
Декларацията обаче не осъжда директно руската агресия в Украйна. Представителите на ПП-ДБ направиха предложение това да бъде включено като точка в документа, но идеята им не срещна подкрепа от нито една друга формация в парламента, въпреки че досега и ГЕРБ, и разделеното на две ДПС, особено това на Делян Пеевски, твърдяха, че са на страната на нападнатата държава, а Русия е агресор.
По време на обсъжданията беше подчертано безсмислието на това подобна декларация да се обсъжда в момента. Това не попречи на масотата ѝ подкрепа.
"Никой не иска нищо от нас, а ние приемаме декларация, в която казваме, че дори някой да поиска нещо от нашата армия, ние няма да изпратим войски", посочи Тома Биков от ГЕРБ.
Павела Митова (ИТН), която е една от вносителите, обясни, че целта била да се успокои българското общество.
Допълнителен аргумент, че нужда от документа сега няма, е и това, че въпросът за бъдещи мироопазващи мисии на Европа в Украйна беше разгледан на спешна среща между европейски лидери в Париж, свикана от френския президент Еманюел Макрон. На нея стана ясно, че няма никакъв консенсус в европейските столици за изпращане на войници - единствените съгласни с подобна идея бяха Макрон и британският премиер Киър Стармър, който постави изричното условие САЩ да участват с гаранции за сигурността.
САЩ на Тръмп отказва да нарече Русия "агресор"
САЩ към Европа: Какви са условията ви за участие в гаранции за сигурност на Украйна? (Обновена)
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: