Четиримата депутати от „Възраждане“ – Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров, отново остават с непокътнати имунитети, след като парламентът пак отказа дори да разгледа искането на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за тяхното отнемане. "Спасението" на имунитетите дойде с гласовете на ГЕРБ, ИТН, ДПС-Доган и МЕЧ.
Прокуратурата се активизира срещу представителите на "Възраждане", след като през февруари по време на протест срещу приемането на еврото, организиран от партията, сградата на Европейската комисия в София бе замеряна с червена блажна боя, яйца, пиратки, а вратата ѝ бе запалена. Въпросните депутати бяха сред участниците в погрома, като един от тях - Ивайло Чорбов - беше и арестуван.
Включването на точката в дневния ред на парламента е било обсъдено на председателския съвет, а този път предложението залата да гласува за сваляне на имунитетите дойде от ДПС-”Ново начало”. Парламентарните групи на ГЕРБ и ИТН гласуваха “въздържал се” и така не позволиха темата дори да бъде обсъдена. “За” включването ѝ в дневния ред бяха вносителите, ПП-ДБ и прехвърлилият се към Пеевски Джевдет Чакъров в качеството му на независим депутат.
Хамид Хамид настоя за прегласуване и директно се обърна към ГЕРБ с въпроса от какво се страхуват, че не допускат разглеждането на имунитетите. Според депутата докато се толерира подобно поведение, от “Възраждане” ще продължават с беззаконието и “аборигенските си постъпки”
И при прегласуването обаче резултатът остана почти идентичен: 64 гласа „за“, 44 „против“ и 93 „въздържал се“.
Отказът на управляващото мнозинство да свали имунитетите на депутати от "Възраждане" е пореден - и ПП-ДБ се опитаха няколко пъти да поставят темата, но без успех. Ден по-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов омаловажи ролята на партията на Костадин Костадинов в ескалацията на политическо напрежение покрай влизането на България в еврозоната, а днес определи вандалските действия срещу сградата на ЕК в София като част от правото на протест. По думите му "не е красиво и правилно", когато се преминават граници, но сега по-важно било да има стабилен парламент. Не стана ясно обаче какво е влиянието на партия "Възраждане" по отношение на стабилността на Народното събрание.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: