Росица Кирова от ГЕРБ си навлече призиви за оставка с нов гаф в Народното събрание

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Националната гражданска инициатива „Системата ни убива“ призова за оставката на депутатката от ГЕРБ Росица Кирова заради поведението ѝ по време на дебатите в парламента за избора на омбудсман преди дни.

От организацията разпространиха отворено писмо до председателя на Народното събрание Наталия Киселова и парламентарно представените партии, в което определят действията на Кирова като „непристойни“ и настояват за публично разграничаване от тях.

Причина за реакцията стана изказването ѝ от парламентарната трибуна в петък, когато в качеството си на председател на Комисията за прякото участие на гражданите тя представяше номинациите за омбудсман.

Росица Кирова трябваше да изчете списък с организации, подкрепили кандидатурата на Мая Манолова. Докато изброяваше имената им, тя неколкократно избухваше в неконтролируем смях.

Сред организациите, които споменава, са Инициативен комитет "Недопускане на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли Иванчовата чука“, Национално сдружение на българските лозари и Българска организация на помощник-фармацевтите.

В хода на изказването тя няколко пъти спира, защото не успява да овладее смеха си, обръща се към зам.-председателката на парламента Николета Кузманова и заявява: „Прощавайте“. Междувременно се чува и как депутати от "Възраждане" ѝ подвикват от пленарната зала.

„Гражданите, стоящи зад цитираните организации, с нищо не сме заслужили подобен присмех и подигравателно отношение“, пишат от „Системата ни убива“. Според тях е необяснимо как Кирова може да оглавява комисия, чиято работа включва взаимодействие с гражданския сектор.

Росица Кирова е депутат от ГЕРБ, избирана от Видин. До 2020 г. тя беше основателка на местната организация на "Има такъв народ", но след среща с Бойко Борисов, излъчвана от джипа му във Facebook, тя внезапно мина към редиците на ГЕРБ. Партията по-късно ѝ се отблагодари, като я направи зам.-председател на парламентите между 2021 и 2024.

Това не е първият случай, в който изказвания на Кирова предизвикват обществено недоволство. През февруари 2024 г., по време на заседание на анкетната комисия „Нотариуса“, тя омаловажи скандала с един от подателите на сигнали за тормоз и изнудване от страна на групировката - Веселин Денков.

Денков беше държан 9 месеца в арест без разпит и освободен едва след разследване на Антикорупционния фонд. Когато той се яви на изслушването в парламентарната комисия, Росица Кирова заключи, че щом той „е тук между нас“, значи „все пак съдебната система работи“. Репликата ѝ беше остро разкритикувана от самия потърпевш и от председателя на комисията Никола Минчев.

През ноември 2022 г., Кирова защити връщането на хартиените бюлетини с аргумента, че възрастните хора не можели да „цъкат по екрани“, и допълни: „Ако начинът на гласуване нямаше значение, щяхме да си изберем прескок на кобила - който успее да я прескочи (кобилата, б.р.), може да гласува, а който не - може да гледа“.

Кандидатурата на Мая Манолова за омбудсман беше подкрепена от шест граждански номинации. За поста обаче беше избрана Велислава Делчева – предложена от ГЕРБ и подкрепена със 123 гласа от ГЕРБ, ДПС, ИТН и част от БСП.

Манолова също реагира на случилото се, като призова Кирова да се извини на всички граждански организации.

"Както се разбра, целта е била да ме унижи в пленарната зала. Но аз се гордея, че всички тези хора с каузи ми се довериха, подкрепяйки кандидатурата ми. Единственото унизително е, че тази жена, която се присмива на граждански организации, е председателка на парламентарната комисия за взаимодействие с гражданското общество“, написа тя в социалните мрежи.

До момента от ГЕРБ или самата Росица Кирова не са направили официален коментар по случая.

Спорт

Яник Синер спечели "Златен Мастърс" и лети към Ролан Гарос

Няколко рекорда за италианеца и поредна титла

20:35 - 17.05.2026
Важно днес

Лаура Кьовеши: Теодора Георгиева е отстранена заради тежки нарушения

Георгиева е потвърдила, че тя жената на записа с Петьо Петров - Еврото

20:26 - 17.05.2026
Технологии

Жак Дьомон, Devialet: Бъдещето е звукът да се адаптира към всеки човек

Главният изпълнителен директор на Devialet говори за партньорството с IQOS, Soundsorial Design, ролята на изкуствения интелект в аудиото и идеята звукът да бъде не просто чут, а преживян.

18:45 - 17.05.2026
Важно днес

DARA кацна в България, посрещнаха я водни салюти

"Това е началото на моята мисия и моята интернационална кариера", каза DARA

18:35 - 17.05.2026
Важно днес

Бойко Борисов се чувства лесна мишена без охраната от НСО

Лидерът на ГЕРБ сам си карал шкодата, за да не пострада някой невинен човек

17:24 - 17.05.2026
Важно днес

Румен Спецов иска България да придобие “Лукойл Нефтохим”

Според него страната има "исторически шанс" да си върне рафинерията

17:04 - 17.05.2026
Спорт

Giro d'Italia поздрави България с "Grande Bangaranga"

Успехът на DARA вече е много отвъд границите на музиката

16:20 - 17.05.2026
Важно днес

СЗО обяви извънредна ситуация заради разпространението на ебола в Конго

Новата епидемия е предизвикана от щам, за който няма ваксина и ефективно лечение

15:50 - 17.05.2026
Важно днес

Аутопсията потвърди, че две мечки са убили мъжа на Витоша, започва претърсване на района

Инцидентът е станал на бетонов път над хижа "Офелиите"

15:26 - 17.05.2026