Пациенти с диабет са принудени да търсят животоподдържащи инсулинови лекарства в съседни градове заради липсата на препаратите в аптечната мрежа.
Този проблем започна още преди година, но продължава и досега въпреки наложената забрана от Министерството на здравеопазването за износ на инсулин от България.
Забраната важи още от ноември 2023 г., но не облекчава дефицита в страната.
"За съжаление проблемът се задълбочава. Инсулин, въпреки забраните на министъра, няма. ТИ си принуден да обикаляш аптеки за да го октриеш, налага се да го търсиш в съседни градове. Това не е нещо, което може да се замени", каза Елисавета Котова от пациентска организация пред Нова ТВ.
От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства настояват Здравната каса да публикува всички данни за това какви количества инсулинови препарати се поръчват в България, отговаря ли това на потребностите на пациентите, колко от тях се изписват от лекарите и каква е разликата с действително продадените количества по рецепта.
Боряна Маринкова от асоциацията обвини здравните власти в "несъстоятелност" и "тотално пренебрежително отношение" по въпроса с изчезването на инсулина.
Според нея - възможно е да се случва кражба на лекарства от местата, които имат право да ги отпускат, или тези медикаменти да се препродават в "куфарна търговия".
Пациенти се оплакват от липса на "Актрапид", "Тресиба", "Фиасп" и др.
В България има около 80 000 инсулинозависими хора. Не е толкова сложно да се направи проследяване къде отиват тези лекарства, коментира Елисавета Котова.
Още през лятото на 2023 г. започнаха проблемите при търсенето на този тип медикаменти, заради което се въведе и задължително изписване с електронна рецепта на лекарствата за диабет.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: