Създателят на Telegram Павел Дуров публикува първата си официална позиция след ареста в Париж, като критикува Франция за "сбъркания" подход в разследването - но признава, че компанията му не е положила достатъчно усилия срещу злоупотребите с нея.

"Ако една държава не е доволна от определена интернет услуга, установената практика е да започне съдебна процедура срещу самата услуга. Използването на закони от ерата преди смартфоните, за да обвинят главния изпълнителен директор за престъпления на трети страни в платформата му, е сбъркан подход", пише Дуров в обяснението си.

Той обвинява френските власти в това, че можели да попречат на иновациите в технологиите с безпрецедентното дело.

И все пак Павел Дуров признава, че Telegram би трябвало да работи по-внимателно, за да противодейства на незаконни практики.

"Рязкото увеличение на потребителите в Telegram до 950 милиона доведе до проблеми на растежа, които улесниха престъпниците да злоупотребяват с нашата платформа. Затова си поставих за лична цел да гарантираме, че значително ще подобрим нещата в това отншение. Вече започнахме процеса и много скоро ще споделя повече подробности за напредъка", пише още той.

Френските власти го задържаха за 4 дни по обвинение за предполагаемо съучастие в допускането на незаконни транзакции, трафик на наркотици, измама и разпространение на детска порнография през Telegram.

Вероятността за промяна в политиката беше забелязана и от технологичния сайт The Verge, който откри промяна в секцията на Telegram за "Често задавани въпроси".

В рубриката "Какво да направя, за да премахна незаконно съдържание от Telegram" довчера се е казвало, че "Всички чатове и групови чатове в Telegram са лични за съответните участници. Не обработваме каквито и да е искания, свързани с тях".

Сега това твърдение е премахнато и е заменено с нов текст - но не е изтрито изцяло, а е преместено в друга несвързана секция: "Какво да направя, ако бот или канал нарушават авторското ми право".

Не става ясно каква е причината за разместването. Telegram продължава да твърди, че към днешна дата не е разкрил нито един байт потребителски данни на трети страни, вкл. държавни власти.

В рубриката за "Премахване на незаконно съдържание" вече стои следното обяснение: "Всички приложения на Telegram имат бутон "Report", който позволява да подадете сигнал до нашите модератори за незаконно съдържание само с няколко стъпки".

Според сайта - в Android и iOS това може да стане с докосване на съобщението или с продължително задържане, и избор на опция Report.

В десктоп версиите на Telegram това би трябвало да стане с кликване с десен бутон върху съобщението и избор на същата опция. Отделно - може да се подаде сигнал и до автоматизиран мейл за модерация, към който трябва да се подаде линк към предполагаемото незаконно съобщение.

Предположението, че ще се въведе модерация на лични съобщения, не е съвсем сигурно.

В момента няма как да се генерира линк към публикация във вътрешен чат. Менюто на съобщенията също не съдържа опция Report, което прави невъзможно сигнализирането дори при криминална дейност.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024