Петков каза, че Пеевски "задушава” Борисов. Пеевски защити Борисов в отговор Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Кирил Петков и Делян Пеевски влязоха в задочен словесен сблъсък в кулоарите на парламента. Първият повтори - с други думи, тезата си, че лидерът на ДПС практически управлява ГЕРБ, а вторият "защити" не себе си, а Бойко Борисов от твърденията.

Пеевски е увиснал на врата на Борисов и го задушава“, заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков. Според него именно Пеевски е причината за отстраняването на Росен Желязков като председател на Народното събрание, както и за провала на ротацията на кабинета, в резултат на което ще има поредни предсрочни избори.

„Сигурен съм, че Росен Желязков не би нарушил конституцията, ако имаше свободна воля. Но Пеевски му подвикваше от първия ред и Борисов се съгласяваше. Мария Габриел – аз съм абсолютно сигурен, че тя не би сложила имена, които не са съгласувани, но г-н Борисво и г-н Пеевски ѝ казаха да го направи,“ каза Петков.

Той се обърна към „свестните в ГЕРБ“ - „ако искате да имате нормално управление и да бъде част от едно европейско управление, вие трябва да се отървете от воденичния камък Пеевски, който е увиснал на врата на Борисов“.

Кирил Петков подчерта, че страната отива на предсрочни избори, защото Делян Пеевски не пожелал да се откаже от „перманентната власт“.

„Искаме честни конкурси в съдебната система и регулаторите. Това означава Пеевски и Борисов да се откажат от това да управляват държавата с телефонни обаждания и да имаме нормална европейска държава,“ заяви Петков.

Той допълни, че ако съдебната система работи, бившият главен секретар на МВР е трябвало да бъде разследван и съден, ако има данни за престъплените, а не „Сарафов да използва прокуратурата като бухалка“ . Става дума за Живко Коцев, който първо подаде оставка, после я оттегли и каза, че е бил обект на натиск, а накрая се стигна до контролиран теч на информация към сайтове като ПИК и други по текущи разследвания като това за агенция "Митници". И едва тогава - до обвинение срещу Коцев.

В отговор на Петков съпредседателят на ДПС Делян Пеевски допусна, че след изборите ДПС може да е втора политическа сила и "да застане между тях" - имайки предвид ГЕРБ и ПП-ДБ. Той нападна ПП-ДБ и обяви, "че са приключили" - заради медийния скандал около Агенция "Митвици". Пеевски на практика защити Бойко Борисов, но не каза нищо по въпроса за своето влияние в ГЕРБ, за което от ПП-ДБ говорят.

„Той е като един сладък пудел (б.р. Кирил Петков), който след изборите ще драска и скимти на вратата на Бойко Борисов в Банкя, за да влезе в неговия кучкарник. Тези хора не могат нищо друго да направят, освен да скимтят и да се молят на Борисов. Този проект приключи", заяви Пеевски като направи препратка към изтеклите снимки на пудели с пачки, отново покрай сюжета "Митници".

Спорт

Везенков разби "Монако" пред погледа на Новак Джокович

"Олимпиакос" е крачка по близо до финалната четворка

23:29 - 30.04.2026
Важно днес

Тръмп отново атакува Мерц, след като заяви, че САЩ може да намалят войските си в Германия

Тръмп съветва Мерц „да се съсредоточи върху проблемите в Германия“

19:19 - 30.04.2026
Важно днес

Виктор Илиев, който се вряза в автобус в София, получи присъда от 20 години затвор

Инцидентът стана на 15 август 2025 г.

18:47 - 30.04.2026
Важно днес

"22 етажа корупция" или как Общинският съвет одобри строежа на 75-метрова сграда в “Младост”

Кметът Васил Терзиев обмисля да наложи вето върху решението на СОС

17:28 - 30.04.2026
Важно днес

Кирил Петков видя повече избор за "свободните българи" в раздялата на ПП и ДБ

Петков признава, че разделението носи и рискове, но казва, че "търсенето на различен модел не е непременно грешка"

17:16 - 30.04.2026
Здраве

Имперският колеж в Лондон установи 11 вида рак, които са по-често срещани при младите

Учените смятат, че една от причините е наднорменото тегло

15:47 - 30.04.2026
Важно днес

Какво стои зад срива на Гърция в класацията за медийна свобода

Гърция остава на последна позиция в Европейския съюз

14:23 - 30.04.2026