Българинът Пенко Господинов е отличен с наградата „Най-добър актьор в игрален филм“ на Международния кинофестивал във Флоренция.
Призът му е присъден за главната роля в българо-украинската копродукция „Краят на реката“ на родения в Бесарабия режисьор Васил Барков, която също е отличена. Филмът е удостоен с „Почетно споменаване от журито“ на фестивала.
Пенко Господинов е български театрален и киноактьор, професор и зам.-ректор по учебната и художествено-творческата дейност в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
В „Краят на реката“ той се превъплъщава в ролята на 50-годишния български любител астроном Фори, чийто телескоп е откраднат. Фори тръгва на пътешествие към градчето Вилково в Украйна, където местен жител му е обещал да му продаде евтино стар съветски телескоп. Там обаче се забърква в сложни криминално-любовни отношения.
Вилково е близо до родното село на Васил Барков. Историята е базирана на действителни събития, разказа режисьорът пред журналисти на Международния филмов фестивал "Любовта е лудост" през август.
"Този филм е изстрадан до такава степен технически, емоционално и режисьорски. Монтиран е от разстояние, което беше мъчително. Ако сега трябваше да го започна отново, нямаше да го направя, защото не може да се работи по този начин", каза Барков, за когото това е пълнометражен дебют, цитиран от изданието "Impressio".
През 2018 г. продукцията получава финансиране от Националния филмов център (НФЦ), но то е недостатъчно и се налага да търсят и друг продуцент. Впоследствие получават държавна подкрепа и от украинската страна.
В интервю за БТА Барков коментира актьорската работа на Господинов с думите, че "той е откритие" и "издърпва филма".
"Героят му (на Господинов - бел.ред) се променя пред очите ни. Той идва от едно безгрижие в България и за него Вилково е непознат свят. Там той усеща нуждата да разчупи пространството, в което живее, да направи крачката да си възвърне живота, за който винаги е мечтал. Гледал съм го в други роли, където играе по-скоро статично състояние на предсказуем, вътрешно монолитен човек, мъжкар, а тук той преминава през различни емоционални състояния", казва Барков.
Международният филмов фестивал във Флоренция е едно от водещите събития в света на киното, привличайки продукции от различни континенти и култури. Той се отличава със своята иновативна програма, която включва както независими филми, така и утвърдени кинематографични произведения.
В надпреварата на четвъртото издание на Флорентинския филмов фестивал от 11 до 15 декември т. г. взеха участие 305 филма от 54 страни. Наградата за най-добър игрален филм получи нигерийският „Подменено дете“ (Switched-up) на режисьора Дезмънд Елиът.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: