От Джини Бушар до Анди Родик и Сам Куери - някогашните обещаващи звезди в тениса отново се състезават професионално, но на доста по-различен терен.
Пикълболът е спорт, практикуван от десетки милиони души само в Америка, а интересът към него се повишава особено след привличането на бивши професионални тенисисти.
Интересното е, че всички топ играчи в пикълбол тура могат да играят отличен тенис дори да не са били професионални състезатели
Но онези, които са стигали до финали на Големия шлем, невинаги се справят добре на игрището за пикълбол.
Обяснимо е защо тенисистите харесват тази игра - включително хора като Серина Уилямс и Андре Агаси. За разлика от почти всеки друг професионален спорт, не е нужно да си посветил цялото си детство на тренировки по пикълбол, за да стигнеш до върхова форма.
Това е спорт, в който бивши атлети от други спортове и банкови мениджъри на пълен работен ден могат да се класират в топ 30 дори след 30-годишна възраст.
Не е невъзможно да се контузиш, докато играеш, но не и в степента, в която тенисът може да нанесе дълготрайни щети върху физиката (както Агаси разказва в своята биографична книга). Атмосферата на мачовете е шумна, а играчите не се подлагат на онзи психологически стрес, който ATP или WTA туровете носят със себе си.
Това е и една от причините, поради които някогашната No.5 в женския тенис Джини Бушар прекарва последната година в опит да преоткрие себе си като "кралица" на професионалния пикълбол.
В продължение на месеци Бушар не успява да вземе нито една победа в състезания - нещо невероятно за финалистка от Уимбълдън, която беше спечелила близо 7 млн. долара от наградни фондове в тенис турнири.
Първото нещо, което всеки трябва да знае - тенисът е напълно различен от пикълбола, казва тя в интервю за New York Magazine.
30-годишната канадка губи "решително" и трите мача в първия си турнир по пикълбол. Когато преглежда грешките си, вижда, че формата ѝ не отговаря на механиката на новата игра.
Пикълболът е по-компактен в сравнение с тениса - размерът на игрището е по-малък от кортовете, по-кратко е и времето, в което играчът трябва да реагира в отиграванията на най-високо ниво.
Шампионите са онези, които развиват бързи рефлекси при остра смяна на посоките.
Бушар все още се адаптира трудно - за разлика от космическата скорост, с която изгря в тениса. През 2014 г. тя се класира на полуфинала на Australian Open още преди да навърши 20 години. Няколко седмици по-късно спечели първата си титла и бързо се класира до още един полуфинал от Големия шлем на Ролан Гарос. През лятото на същата година стигна до шампионския мач на Уимбълдън, след като мина през турнира на трева без нито един загубен сет. Историята на успеха приключи с разочарование, след като Бушар не успя да удържи добрата си форма, последваха загуби, контузии и неуспехи.
Десет години по-късно Бушар успява да стигне до първия си пикълбол полуфинал.
И въпреки че губи (от друга бивша професионална тенисистка), това ѝ стига за класиране до 19-то място сред жените. В про-тура на пикълбол има само 130 участници, докато в професионалните тенис асоциации на мъжете и жените конкуренцията е 10 пъти по-голяма.
Преходът на Сам Куери към пикълбола също не е съвсем гладък. Бившият No.11 в света се оттегли от тениса през 2022 г. след загуба в първия кръг на US Open и малко след това обяви, че започва да се състезава в новия спорт.
Преди време Куери предизвиква смут сред феновете на пикълбола, като казва, че тенисистите лесно могат да се приспособят към играта, но добрите пикълболисти не биха могли да станат отлични тенисисти.
Историята и собственото му представяне на корта го опровергават.
Куери е висок 1,98 м, което е предимство в тениса, но пикълболът е игра на бързи и компактни движения. Към 2024 г. бившият професионален тенисист (37 г.) успява да стигне до 62-ро място в света на пикълбола, но травма на ахилеса го връща назад в класирането до 111 позиция.
Куери споделя, че не съжалява за края на кариерата си в тениса: "Липсва ми Уимбълдън, липсва ми Индиан Уелс, но не ми липсва тура. Не ми липсва пътуването. Много съм щастлив у дома и истински се радвам от това, че се впуснах в нещо ново, започвам от самото начало и гледам какво ще се случи".
Най-добрият пример за преход от тениса към пикълбола е Джак Сок.
Бившият No.8 в световната ранглиста, който беше стигнал и до второ място в света на двойки, има четири титли от Големия шлем и олимпийски златен медал.
В момента той е на 32 години и продължава да се състезава в пикълбола, където достига до 10-то място в света.
Тайната на успеха му е бързината и невероятна способност да отиграва къси топки под извънземни ъгли.
Големият въпрос в момента е дали пикълболът може да се развие в по-сериозен бизнес.
Засега турнирите разчитат на малки спонсори, но през 2024 г. приходите им се увеличават с 50%, а професионалните спортисти генерират сумарен доход от близо 30 млн. долара. 25-годишният Бен Джонс, който е No.2 при мъжете в пикълбола, успява да спечели 2,5 млн. долара за изминалата година.
Самият професионален тенис се опитва да приобщи по-широка аудитория, като организира пикълбол турнири преди събития като US Open.
През февруари 2025 г. Джини Бушар и Анди Родик ще играят на турнир по пикълбол в Лас Вегас срещу Андре Агаси и Щефи Граф.
Събитието привлича близо 1 милион зрители при миналогодишното си издание. Сега се очаква аудиторията да се увеличи още повече, а с нея - и интересът към играта, която привлича все повече бивши тенис величия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: