Администрацията на Владимир Путин е разработила план за превръщането на Молдова в руски сателит още през есента на 2021 г. по подобие на Беларус.
Стратегическият документ е написан в сътрудничество с Генералния щаб на руската армия и основните служби за сигурност на Русия - контраразузнавателната ФСБ, Службата за външно разузнаване и ГРУ.
Изтеклият документ беше публикуван от журналистически консорциум, в който влизат естонската медия Delfi, шведският вестник Expressen, Център "Досие", Kyiv Independent, Rise Moldova, Frontstory, VSquare, и германските Süddeutsche Zeitung, Westdeutscher Rundfunk and Norddeutscher Rundfunk.
Руската стратегия за Молдова се фокусира върху "противодействието на опити на външни играчи, основно САЩ, ЕС, Турция и Украйна, да се намесват във вътрешните работи на Репубика Молдова, да засилват влиянието на НАТО и да отслабват позициите на Руската федерация".
В документа се предвижда Молдова да бъде присъединена към Евразийския икономически съюз и Организацията на договора за колективна сигурност - московските варианти на ЕС и НАТО.
Планът предвижда "неутрализиране" на всякакви действия от страна на молдовските власти за изгонване на руското военно присъствие в Приднестровието - сепаратисткия регион, в който руската армия поддържа марионетен режим.
Молдова е една от най-бедните държави в цяла Европа, населението ѝ е около 2,6 млн. души, а от началото на войната в Украйна страната прие 430 000 бежанци - повече спрямо местното население от всяка друга страна.
"Много отдавна руснаците се опитват да направят така, че Молдова да не разполага със суверенитет във външната си политика", казва премиерът на страната Дорин Речеан.
Молдовският план е разделен на три основни глави:
- политически, военен и отбранителен сектор;
- хуманитарен сектор
- търговски и икономически сектор.
Всяка от тях съдържа конкретни показатели, които авторите на стратегията искат да постигнат в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план - т.е. до 2022, 2025 и 2030 г.
В последната година от плана би трябвало да се стигне до "създаване на стабилни проруски групи за влияние в молдовския политически и икономически елит".
За разлика от Беларус, където този план действа почти безотказно - Молдова демонстрира ясна ориентация към Запада и подкрепя Украйна срещу руската военна агресия.
През 2020 г. за президент на Молдова беше избрана Мая Санду - завършила Харвард и работила в Световната банка, преди да се върне в родната си страна .
През 2021 г. прозападната Партия на действието и солидарността спечели мнозинство в парламента и задейства процесите на интеграция в ЕС. Така Молдова получи статут на кандидат за член на ЕС през лятото на миналата година заедно с Украйна. Обществената подкрепа за присъединяване към съюза е 63% според данни от ноември 2022.
Всичко това влиза в конфликт с оригиналните цели на Кремъл. Авторите на стратегията са се надявали, че в краткосрочен план ще може да се създаде мрежа от неправителствени организации, които да агитират за развитие на руско-молдовските отношения, както и да се открие генерално консулство в град Комрат, столица на Гагаузката автономия в Молдова.
Паралелно с инфилтрирането на проруски настроения сред елита на Молдова чрез увеличаването на броя на "приятелските" политически движения в страната - Москва е смятала да попречи на "румънизацията" на страната и да запази обучението на руски език.
Към 2023 г. се предвижда установяване на руския като един от основните езици в Молдова и гарантиране на присъствието на руски медии в страната. Един от основните инструменти за икономическо влияние се оказва експлоатирането на молдовската зависимост от вноса на руски стоки - на първо място, от природния газ.
През октомври 2022 г. "Газпром" съкрати доставките на газ до Молдова с 30%, като заплашваше да остави държавата без гориво преди зимата. През декември обаче правителството задейства алтернативен маршрут на доставки през Румъния, а част от горивото за страната идва и през българо-гръцкия интерконектор. Турция също помага за енергийните доставки до Молдова.
Междувременно, опозицията в страната организира протести срещу кабинета и президента Мая Санду с настоявания държавата да плати разходите на домакинствата за парно, ток и газ през зимните месеци - за всички молдовски граждани.
Начело на популистките протести застава партията "Шор" - евроскептична и русофилска организация, оглавявана от олигарха Илан Шор.
Бизнесменът има крайно спорна репутация в Молдова. През 2014 г. той е арестуван по дело за пране на пари и присвояване на 1 млрд. долара от молдовски банки, а в момента живее в изгнание в Израел.
През октомври 2022 г. той беше санкциониран от Министерството на финансите на САЩ за това, че е съучаствал в руския план за подриване на свободните избори в Молдова и на кандидатстването на страната в ЕС.
Съпругата на Шор е руската певица Жасмин - носителка на награда "заслужила артистка на Руската федерация" от Путин, и също поставена под санкциите на САЩ.
"Очевидно е, че Русия също плаща за тези протести и опити за дестабилизация на страната. Опитват се да привличат яки момчета, които да атакуват полицията, правителствените сгради и компаниите, за да правят провокации, които биха довели до дестабилизация", казва още премиерът на страната пред Yahoo News.
Арсеналът на Путин в това отношение не включва танкове и изтребители както в Украйна, а включва оръжията на политическата война - внедряване на руски агенти на тайните служби, провокиране на антидемократични нагласи и използване на платени или идеологически лоялни агенти на влияние.
"От военна гледна точка, Русия не може да напредне от Приднестровието. Москва разчита на провокации и "активни мероприятия", които целят подкопаване на доверието в молдовското правителство", казва още премиерът Дорин Речеан.
Една от тактиките, която звучи доста познато в България е "внушението, че проевропейската политика води държавата до война с Русия".
Речеан съжалява за това, че "с години не обръщахме внимание на пропагандата и на руските телевизионни канали, които винаги са били активни тук".
"А когато започнахме да ги затваряме, пропагандата се премести в Telegram, Facebook, Vkontakte и TikTok. С Telegram и TikTok не можем да направим нищо, освен да дръпнем шалтера. След повече от 30 години пропаганда - сега виждаме ефектите", коментира още той.
Шериф vs. Партизан: Може ли един футболен мач да ескалира до държавен преврат в Молдова?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: