Spotify, Apple Music, TikTok, YouTube и други популярни платформи вече са доминиращата сила на музикалния пазар.
Кой обаче определя правилата, които корпорациите са длъжни да спазват, за да защитават интересите и на музикантите - онези, чийто талант всъщност генерира огромните им печалби?
Испанският евродепутат и юрист Ибан Гарсия дел Бланко (Социалисти и демократи) се опитва да вдигне тази тема на нивото на целия ЕС. И засега успява.
Във вторник Комисията по култура в ЕП излезе с резолюция, в която настоява да се реши проблемът с ниските нива на отчисления на стрийминг платформите за музикантите.
Членовете ѝ искат и да се промени начинът, по който се определят ставките за авторски права, защото той не е адекватен на дигиталната индустрия.
- Стрийминг услугите представляват 67% от световните приходи на музикалния сектор, а годишният им оборот е в мащаба на 22,6 млрд. долара, по данни на ЕС.
Евродепутатите осъждат и практиката на стрийминг услугите да искат артистите да си плащат, за да може песните им да имат по-голяма видимост в алгоритъма.
Няма европейска регулация, която да въвежда ред в този сектор.
Ситуацията се утежнява и от обезценяването на музикалния продукт заради използването на AI, бот-измамите, които манипулират реалния брой на слушанията в платформите, както и незаконното използване на музикално съдържание (например в TikTok).
Приходите са концентрирани в най-големите лейбъли и най-популярните изпълнители, което не отразява задължително качеството на продукцията.
Евродепутатите искат да се създаде изрично законодателство, което да задължи платформите да направят прозрачни правилата на алгоритмите и препоръките си.
- Искат и да гарантират, че музиката на таланти от ЕС е достатъчно видима и достъпна, така че да стига до потребителите и те сами да преценят дали им харесва или не.
- Възможно е в бъдещата регулация да се впишат и показатели за разнообразие на жанровете и езиците на музиката, както и показването на независими изпълнители, когато се оценява дали съответната платформа отговаря на изискванията.
- Стрийминг услугите би трябвало да показват и кои са притежателите на авторските права на дадена песен (в метаданните), така че те да получават заслуженото признание.
- Трябва да става ясно и кога едно парче е чисто "произведение" на изкуствен интелект.
Евродепутатите настояват още ЕС да инвестира повече в подкрепа за европейската музика, както и да помага на авторите да адаптират своя бизнес модел към дигиталния преход.
През януари 2024 г. целият Европарламент ще гласува резолюция по темата.