Пластмасовите торбички за плодове и зеленчуци в супермаркетите, пакетчетата със сосове във веригите за бързи храни и малките пластмасови бутилки с шампоани в хотелите - всички те са на път да бъдат забранени в ЕС.
Европейските институции постигнаха предварително споразумение за въвеждането на забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба в кафенета, ресторанти, супермаркети и други места. Тя ще влезе в сила от 2030 г. като част от нови правила, които имат за цел да помогнат за решаването на проблема с нарастващите количества отпадъци в блока.
Само за 2021 г. ЕС е генерирал близо 188,7 кг отпадъци от опаковки на човек. Това е с 10,8 кг повече, отколкото през 2020 г., което е най-голямото увеличение от 10 години насам.
Какво се променя?
Законопроектът включва задължителни цели за повторна употреба и ограничаването на някои видове опаковки за еднократна употреба. Предлага се край на:
- пластмасовите торбички за пресни плодове и зеленчуци,
- на опаковките за някои храни и напитки в ресторантите и кафенетата,
- индивидуални пакети като тези за подправки, сосове, захар и сметана,
- малките тоалетни принадлежности в хотелите
- термосвиваемите защитни обвивки за куфари на летищата.
Предвижда се всички опаковки да подлежат на рециклиране, с изключение на тези от леко дърво, корк, текстил, каучук, керамика, порцелан или восък. Съгласно новите правила държавите ще трябва да осигурят разделното събиране на най-малко 90% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба и кенове. За да се случи това ще бъде въведена система за връщане на депозити за тези опаковъчни формати.
Законодателите ще насърчават и повторната употреба на опаковки за алкохолни и безалкохолни напитки (с изключение например на мляко, вино, ароматизирано вино, спиртни напитки), като ще определят конкретна цел по този въпрос, която да бъде изпълнена до 2030 г.
Крайните разпространители на храна за вкъщи ще бъдат задължени да предлагат на клиентите си възможността да си носят собствена опаковка. От тях също така ще се изисква да се стремят да предлагат 10% от продуктите в пакети за многократна употреба до 2030 г.
Освен това, по искане на Европейския парламент, държавите членки ще трябва да стимулират ресторантите, столовете, баровете, кафенетата и кетъринговите компании да предлагат чешмяна вода - като, където е възможно, това трябва да става безплатно или срещу ниска такса за обслужване, в посуда за многократна употреба или например в стъклени или керамични чаши и кани.
Забраняват се и така наречените "вечни химикали" в опаковките - пер- и полифлуорирани алкилни вещества или PFAS, които влизат в контакт с храните. Целта е да се предотвратят неблагоприятни последици за здравето, включително различни видове рак
Тези неща обаче няма да се прилагат за малките предприятия.
Как се стигна до тук?
Още през 2022 г. Европейската комисия предложи да се преразгледат правилата, уреждащи отпадъците от опаковки. В ЕС генерирането на такъв тип боклук е скочило с повече от 20% през последното десетилетие.
Един от ранните форми на този закон поставяше цели за опаковките за многократна употреба в някои сектори, като например за напитки, храни и транспортни палети. Няколко от тези цели обаче бяха заличени в окончателното споразумение след силна съпротива от страна на бизнеса и страни като Финландия и Италия, които имат силен интерес в сектора с хартията и рециклирането.
Предложените сега мерки са част от европейската политика по т.нар. "Зелена сделка" - набор от закони, които помагат на блока да постигне амбициозната си цел да стане климатично-неутрален до 2050 г.
Това временно споразумение предстои да бъде окончателно прието от Съвета на ЕС и гласувано от евродепутатите в парламента. Не е ясно обаче кога точно ще се случи това предвид наближаващите европейски избори.