Почина бившият министър на културата проф. Елка Константинова

На 90-годишна възраст е починала проф. Елка Константинова - бивш депутат във Великото Народно събрание, бивш министър на културата в кабинета на Филип Димитров и една от знаковите фигури в политиката в първите години на демокрацията.

Константионва е писател и литературовед. Работила е в областта на съвременната българска литература, българския исторически роман, българската фантастика, българската литература между войните, символизма и диаболизма в българската литература.

През декември 1989 г. става председател на Радикалдемократическата партия, която беше част от Съюза на демократичните сили.

Депутат е във Великото Народно събрание и в 36-то НС до ноември 1991. Избрана е за министър на културата, като заема поста до края на правителството на Филип Димитров през декември 1992, свален с неуспешен вот на доверие.

Между 1993 и 1997 г. Елка Константинова е културно аташе на България в Полша.

През 2012 г. получава орден "Св. св. Кирил и Методий" за особено значими заслуги в областта на културата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Прокуратурата се е самосезирала за Зорница Гюцова, която учи мъжете на бой и домашно насилие срещу пари

Най-напред трябва да се установи дали Гюцова не е невменяема

12:29 - 20.05.2025
Важно днес

Васил Терзиев обвини държавна агенция в блокиране на търговете за чистотата в София

Столична община още не може да обяви нови поръчки за сметосъбирането в София заради необяснимо забавяне от страна на Агенцията за обществени поръчки

12:21 - 20.05.2025
Важно днес

Зеленски обмисля среща на върха в широк формат, но преговорите за мир остават трудни

Киев вижда като вариант "среща на високо ниво", в която да се включат САЩ, Великобритания, страните от ЕС и Русия

09:55 - 20.05.2025
Важно днес

Как снимки на свидетелка по дело се появиха в секс-канал в Telegram след скандал със съдия

Снимки и данни на жената са били разпространени в затворена Telegram група за секс услуги

09:33 - 20.05.2025
Важно днес

Транспортните синдикати пак ще искат 500 + 600 лв. увеличение на заплатите до 2027 г.

Блокадата била вдигната заради "изключително силен обществен натиск върху работещите"

08:11 - 20.05.2025
Важно днес

Въпреки присъдата, Сенатът на САЩ одобри Чарлз Кушнър за посланик във Франция

Кушнър е свекър на Иванка Тръмп

07:49 - 20.05.2025
Важно днес

Белгия иска имунитета на 5 евродепутати, включително Никола Минчев, заради Huawei

Българският евродепутат е потвърдил за искането на прокуратурата

07:30 - 20.05.2025