Вивиан Уестууд - легендата на пънк модата - почина на 81 г. Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Легендарната британска модна дизайнерка Вивиан Уестууд почина на 81-годишна възраст.

Новината за смъртта ѝ беше съобщена от нейния съпруг и творчески партньор Андреас Кронталер.

"Ще продължа напред с Вивиан в сърцето ми. Работихме заедно до самия край и тя ми остави достатъчно неща, с които да се заема", казва той в съобщение в Twitter.

Вивиан Уестууд беше известна като една от най-интригуващите и оригинални сили в модната индустрия през 70-те години - времето на пънка и бунта срещу системата.

Тя превръщаше колекциите си в политически послания, като пренасяше каузите си на сцената на ревютата си. Кариерата ѝ започва от магазин за пънк и рок дрехи в Челси, който открива със своя тогавашен партньор Малкълм Макларън - бъдещият мениджър на Sex Pistols.

В следващите десетилетия тя успява да развие глобален моден бранд с бутици в Европа, САЩ и Азия.

"Единствената причина да се занимавам с мода е да унищожа думите "подчинение на правилата". Нищо не ме интересува, ако липсва този елемент", казва тя в своята биография.

През 2006 г. тя беше обявена за дама на Ордена на британската империя за заслугите си към модата.

"Вивиан си отиде, а светът вече е по-безинтересно място", написа певицата Криси Хайнд от The Pretenders.


мода, Андре Леон Тали, Патрик Демаршалие, Тиери Мюглер, Роксан Лоуит, Исей Мияке, Рон Галела, ханае мори, починали известни личности 2022, знаменитости, За кого скърби светът на модата през 2022 г.

вивиан уестууд, джеймс каан, починали известни личности 2022, анджело бадаламенти,световни знаменитости, кралица елизабет 2, роби колтрейн, maxi jazz, анди флетчър, ник болетиери, Световните знаменитости, които починаха през 2022 г.

Спорт

Григор Димитров триумфира срещу Циципас в голямо шоу и пълни трибуни

12 000 души гледаха първата ни ракета

21:52 - 12.06.2026
Важно днес

Илон Мъск стана първият трилионер в света след дебюта на SpaceX на борсата

Дебютът на космическата компания е най-успешният в историята

20:26 - 12.06.2026
Важно днес

Новият състав на ЦИК встъпва в длъжност на 23 юни

Президентът Илияна Йотова не откри пречки за назначаването на кандидатите

19:43 - 12.06.2026
Важно днес

МОН публикува резултатите от НВО за 4 клас

Учениците могат да проверят оценките си в електронната система на образователното министерство

18:26 - 12.06.2026
Живот

Дигитален Алманах събира над 1100 български учени от целия свят в обща мрежа

Повече от 210 от тях работят в най-добрите университети в света

17:49 - 12.06.2026
Важно днес

Facebook и Instagram се сринаха за няколко часа

Проблеми има и с другите услуги на Meta

16:51 - 12.06.2026
Важно днес

Украински удари доведоха до недостиг на гориво в Крим

Дмитрий Песков призна мащаба на проблема и обеща бързи мерки

16:48 - 12.06.2026
Важно днес

България е сключила “сделка” със САЩ за американските самолети и иска да направи още една

Самолети са останали на летището в София срещу дерогацията за “Лукойл”, а сега Радев иска отпадане на визите

16:30 - 12.06.2026
Важно днес

Цялата структурата на ДПС в Нови пазар напусна партията

Официалната причина е несъгласие с политиката на ръководството

14:59 - 12.06.2026