В малките часове на 6 май, в градинката пред Народния театър, група младежи е нападната от свои връстници. Нападателите са извадили нож, отправили са заплахи, нанесен е удар в лицето на едно от момчетата. Районът е добре осветен и под видеонаблюдение. Това е един от примерите за престъпления, извършвани от агресивни групи младежи, които полицията наблюдава от началото на годината.
Според полицията, това е поредният случай, свързан с т.нар. „локали“.
След подаден сигнал от граждани и реакция на нощния патрул, трима от нападателите са задържани веднага. Четвъртият, непълнолетен, вече известен на полицията, е арестуван в рамките на същия ден.
„Това, че има такива инциденти, не означава, че София не е сигурно място. Напротив – столицата е сигурна. И когато възникне подобно деяние, ние реагираме бързо и координирано“, съобщава началникът на Първо РУ комисар Иво Захариев на брифинг.
От началото на годината има 28 случая, при които групи от младежи в черни дрехи, често с маски, ножове, палки и лютив спрей, "нападат непровокирано беззащитни граждани, по-често непълнолетни, в тъмната част на денонощието“, съобщава директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.
Извършвани са арести, но не се образуват досъдебни производства срещу малолетни и непълнолетни деца.
Задържаните са предимно на възраст между 14 и 18 години.
Според Николов, много от тях произлизат от добре осигурени семейства.
„Те искат да се докажат – не го правят за пари. Това е демонстрация на умения, вероятно придобити в спортни зали“, заяви Николов.
Нападенията се случват в централни райони като Народния театър, градинката „Кристал“ и фонтаните на НДК.
Не всички младежки групи могат да бъдат определени като „локали“, но когато има съвпадение на поведение, облекло и агресивност, се очертава ясен модел.
Полицията работи съвместно със Столична община, училища и детска педагогическа стая, но засега няма случаи на наложени административни санкции върху родители, макар че правомощия за това съществуват.
„Когато ние се намесим, вече е късно – детето попада в системата на МВР, а всяко следващо деяние се разглежда през досието му. Това утежнява реализацията му по-късно в живота“, каза Николов.
Той призова родители и преподаватели да бъдат по-внимателни и съпричастни, за да се предотврати навлизането на младежите в агресивни среди, които ги приобщават чрез насилие.
Николов беше попитан дали полицията разполага с информация за евентуален „чадър“ над извършителите или съпричастност на служители на МВР към такива групи.
„Категорично заявявам, че към настоящия момент нямаме подобни подозрения. Ако постъпи сигнал с такива твърдения, незабавно ще бъде извършена вътрешна проверка.“
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: