Полша и забраната на абортите: всички пътища водеха натам Снимка: © Getty Images

"Това е война!", "Ако нямате доверие в избора ми, как може да ми поверите дете?", "Разкарайте закона си от моето тяло", "Ако исках политика във вагината си, щях да ***** сенатор" - тези силни думи могат да се прочетат върху плакатите на хиляди жени, които излязоха на протести в 60 града на Полша.

Причината за огромното гражданско недоволство е решението на Конституционния съд, че премахването на плода при бременни жени, когато има предварителни данни за висок риск от тежки и необратими малформации или нелечима животозастрашаваща болест, е нарушение на конституционното право на живот.

Това беше едно от малкото изключения от крайно строгото законодателство в Полша относно абортите и е сред основните причини за медицинското прекъсване на бременността при жените в страната.

Протести избухнаха не само във Варшава, но и в Краков, Вроцлав, Шчечин и Катовице. Жените имат намерение да продължат с демонстрациите и през уикенда.

Конституционният съд на Полша е една от "крепостите" на популистката консервативна партия "Право и справедливост", която управлява страната от 2015 г. насам и налага все по-твърд контрол върху личните свободи. Къщата на Ярослав Качински - лидер на управляващата партия - беше една от точките на напрежение; сградата беше обградена от полиция по време на протестите в петък вечер.

Подмяната на висшите магистрати с политически назначения е причината ЕС да заплаши Полша с изключване от съюза заради нарушение на принципа за съдебната независимост. Опитите на Брюксел да сложи край на политизирането на съдбената система обаче остават безрезултатни.

FT: ЕС прилага двоен стандарт - отношението към България е по-меко спрямо Унгария и Полша

Жалбата, по която Конституционният съд се произнесе, е внесена от депутати от "Право и справедливост" още преди една година, но излезе в дневния му ред едва сега. Активистите виждат политическа мотивация зад този ход - "Право и справедливост" управлява с крайнодясната партия "Обединена Полша", която настоява правителството да заема още по-агресивни анти-либерални позиции.

Полякините, които искат да абортират, са принудени да пътуват до съседни държави, за да преминат през процедурата и да получат медицинска помощ. Според данни, цитирани от BBC, по-малко от 2000 законни прекъсвания на бременността се извършват от полските лекари на година. Но според изчисления на правозащитни организации - близо 200 000 аборта се правят зад граница или тайно, в нарушение на закона.

Активистите обръщат внимание, че правото на избор и безопасен аборт е превърнато в "привилегия" за жени с финансови възможности.

Онези, които могат да си позволят само евтини и нелегални процедури, излагат живота и здравето си на опасност.

Противниците на свободния избор твърдят, че премахването на плода заради увреждания или животозастрашаващи болести "узаконява евгенистични практики, които отричат правото на уважение и защита на човешкото достойнство на нероденото дете".

"Твоята болка е по-голяма от моята": Има ли свобода на словото в Полша

Изследвания на общественото мнение показват, че католическа Полша е разделена по въпроса за либерализирането на режима за абортите, но много малък дял от населението е съгласно на още по-крайни ограничения на правото на жените да избират дали да запазят плода.

През 2016 г. Полша отново беше залята от протестна вълна, когато "Право и справедливост" опита да въведе поредни рестрикции.

"Позор е това, което полската държава причинява на 1/2 от населението, жените. Никога няма да го забравим", казва една от организаторките на протеста.

Бившият премиер на Полша Доналд Туск, който в момента председателства ЕНП, подкрепи протестиращите с послание в Twitter: "Вкарването на темата за абортите и решението на псевдо-съда в разгара на растящата пандемия е повече от цинично".

Комисарят на Съвета на Европа по човешките права Дуня Миятович определи случващото се като "тъжен ден за правата на жените".



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Нов сериал по Killing Eve: Източен Берлин през 80-те и историята на една от най-интригуващите героини

"Honey" е името на сериала, с който BBC и германската ZDF ще покажат как се появява Каролин Мартенс

15:44 - 04.04.2025
Важно днес

Росен Желязков за трагедията край Телиш: Най-нелепото е някой да бъде отстранен

Премиерът Росен Желязков обаче изглежда няма намерения да сменя шефа на АПИ

15:09 - 04.04.2025
Важно днес

Разследващ полицай с 10-дневен курс по GDPR иска да оглави Комисията за защита на личните данни

Кандидатът даде комични отговори на изслушването в НС

14:55 - 04.04.2025
Кариерен (ре)старт

Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура

Първото издание на най-новия образователен проект на ритейлъра в партньорство с Университета по строителство, геодезия и архитектура започва през май

14:38 - 04.04.2025
Политика

Пингвините отвръщат на удара: Всички се смеят на Тръмп за митата срещу необитаемите острови

"Горките пингвини, не знам какво са сторили на Тръмп"

13:44 - 04.04.2025
Важно днес

Пътната агенция обърка и знаците на пътя край Телиш след смъртта на 12-годишната Сияна

Табелите за скорост са сменяни три пъти за един ден

13:29 - 04.04.2025
Важно днес

Радев видя като проблем "фаталното" украинско контранастъпление, но не и руската война

В своя позиция президентът даде Украйна като лош пример за "влошаването на средата за сигурност"

12:05 - 04.04.2025
Бизнес

Митата на Тръмп "изтриха" $208 млрд. от състоянието на най-богатите, които го подкрепиха за втори мандат

Не само средната класа ще бъде засегната от търговската война на Доналд Тръмп

11:51 - 04.04.2025
Култура

Руският режисьор и противник на Путин Андрей Звягинцев идва в България

От 13 до 17 май ще бъде представена пълна програма с всичките пет пълнометражни филма на режисьора

11:33 - 04.04.2025