ПП-ДБ побеждава ГЕРБ на балотажа във Варна, но не и на парламентарния вот Снимка: © Районните кметове на ПП-ДБ, които спечелиха частичните избори

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Продължаваме промяната-Демократична България" печели и двете битки от частичните местни избори във Варна. Кандидатите на формацията побеждават тези на ГЕРБ на балотажа за кметове на районите "Одесос" и "Приморски".

Николай Желязков става кмет на "Приморски" с 13 006 гласа (52,67%). Неговият опонент от ГЕРБ получава 7 769 гласа (47,33%)

В "Одесос" за районен кмет е избрана Янислава Шопова с 9 117 гласа (53,99%) срещу Георги Недев, който е събрал 7 769 гласа (47,33%). Данните бяха обявени от председателя на Общинската избирателна комисия във Варна Велин Жеков.

Балотажът за частичните местни избори в морската столица се проведе при три пъти по-висока избирателна активност в сравнение с първия тур, когато беше рекордно ниските 11%. Сега 28,46% от жителите на район "Одесос" са взели участие във вота, а това са направили 31,98% от гласоподавателите в "Приморски".

По-високият интерес в неделя вероятно се дължи на провеждането и на парламентарния вот. Гласоподавателите в тези два района на Варна гласуваха в една секция и за двата вота. А в секциите имаше има по два паравана и по четири урни на секция.

Така ПП-ДБ запазва двата си района в морската столица. Общинският кмет Благомир Коцев е от ПП-ДБ, а кметовете на другите три района са от ГЕРБ.

До предсрочните местни избори там се стигна след отстраняването на двата кмета на ПП-ДБ по сигнали за нарушение на забраната за участие в търговски дружества. Избраният през октомври 2023 г. кмет на район "Приморски" Николай Желязков твърдеше, че е подал заявление за освобождаване от длъжността на ликвидатор, но съдът отказа да го уважи. Така се стигна и до извънредните избори през октомври 2024. Същото се случи и в "Одесос" с избрания кмет Цветнен Цветков.

Въпреки че ПП-ДБ е победителят на частичните местни избори формацията засега остава трета в парламентарния вот с 15,69% подкрепа. Изпреварва я "Възраждане" с 16,15%, а победителят във Варна е ГЕРБ-СДС с 30,29%. Такова е подреждането по моментни данни на ЦИК при 79,54% обработени СИК протоколи.

Важно днес

Способна ли е България да засича и неутрализира дронове?

След взрива край Кардам без отговор остават въпросите за въздушното наблюдение и защитата от дронове

19:07 - 08.08.2026
Важно днес

Падналият край Кардам дрон вероятно е украинска примамка „Майя“

Няма причина да се смята, че инцидентът е преднамерен, съобщиха от военното министерство

18:26 - 08.08.2026
Важно днес

На 12 август Европа ще наблюдава пълно слънчево затъмнение за пръв път от 1999 година

В България явлението ще бъде видимо само частично и за кратко в северозападните райони

17:59 - 08.08.2026
Политика

Хилари Клинтън сравни златния разкош на Тръмп в Белия дом с дворците на Саддам Хюсеин

"Толкова е накичено и е отражение на неговата нарцистична личност", казва Клинтън

16:23 - 08.08.2026
Важно днес

Камион спука гума и едва не удари кола в насрещното на Подбалканския път

Всички гуми на тежкотоварния автомобил били износени и без грайфер

14:07 - 08.08.2026
Важно днес

Главчев си направи самоотвод от одитите за времето, когато е бил служебен премиер

Въпреки това председателят на Сметната палата не вижда конфликт на интереси

14:02 - 08.08.2026
Важно днес

Дрон е навлязъл в българското въздушно пространство и се е взривил на 100 метра от границата с Румъния

Дронът е имал "солидно количество" взривно вещество

12:20 - 08.08.2026
Важно днес

НАП изпраща повече от 20 екипа да следят два фестивала в Бургаско

Според приходната агенция присъствието на испекторите няма да се усети

11:53 - 08.08.2026
Важно днес

Зеленски е на първо официално посещение в Сърбия

Визитата показва, че отношенията между двете страни навлизат в нова фаза

10:49 - 08.08.2026