ДПС-Доган ще подкрепи жалбата на ПП-ДБ срещу Сарафов (Обновена)

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новината е обновена в 19:24 ч. на 10 октомври


Депутатите от крилото на ДПС-Доган ще подкрепят инициативата на ПП-ДБ да се сезира Конституционния съд за номинацията на Борислав Сарафов за главен прокурор.

В позиция, разпространена от пресцентъра на ДПС, се посочва, че сегашният състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) не може да прави предложения за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор.

По тази причина те ще подкрепят жалбата на колегите си да се сезира Конституционния съд. С включването на хората от Доган молбата събира достатъчно подписи от народни представители, за да бъде внесена.

По-рано стана ясно, че от ПП-ДБ ще опитат да спрат избора на Борислав Сарафов през Конституционния съд след 27 октомври.

Това ще стане чрез искане за тълкувателно решение на параграф от последните промени в Конституцията, който "изрично забранява на действащия Висш съдебен съвет да избира главен прокурор, председател на ВАС и ВКС", каза бившият министър на правосъдието Атанас Славов.

В последния момент - единствената номинация, постъпила във ВСС, се оказа на действащия временен главен прокурор Борислав Сарафов.

"Логиката при приемането на този параграф беше не само в това, че предстои пълното разделяне на ВСС на две, а че този състав на ВСС е делегитимиран с поредица от решения, които взе - включително с избора на Гешев. Той е делегитимиран и с това, че не работи в пълния си състав. Петима членове липсват. Освен това от две години е изтекъл техният мандат - вместо 5, той стана 7-годишен", каза Славов пред "Нова Нюз".

Въпросният текст, който ПП-ДБ ще използват, е запазен в Конституцията дори след отмяната на много от основните промени в частта за съдебната власт.

"Сега КС трябва да каже какъв е разумът този параграф да е действащ текст. Ако отворим Конституцията, ще го видим там. Върховният закон трябва да се приложи, не може останалите закони да му противоречат", каза още Славов.

Той призова президентът Румен Радев и Върховният касационен съд също да използват правото си да поискат изясняване на легитимността на процедурата по избор на нов главен прокурор, тъй като имат това право.

"Би било по-добре за българската съдебна система не партия, а някой ключов орган да се задейства. Надявам се да не бягат от своята отговорност, за да имаме хора с интегритет и професионализъм по най-високите места на съдебната власт", каза още той.

От ДПС-Доган казват, че произнасянето по този въпрос е "изключително важно с оглед конституционосъобразността на действията на Висшия съдебен съвет, който няма обществена подкрепа".

Важно днес

Руски дрон уби 12 души при удар срещу автобус в Украйна

Още седем души са ранени, а атаката е насочена срещу цивилна инфраструктура далеч от фронтовата линия

20:00 - 01.02.2026
Важно днес

Антон Кутев: Главчев не е добър вариант за премиер, а ако е Мария Филипова - ще изглежда комично

Според него БСП няма да влезе в следващия парламент

18:22 - 01.02.2026
Култура

На дивана на Бела Фройд - внучката на психоаналитика "лекува" звезди в подкаста „Fashion Neurosis“

Внучката на Фройд живее в Лондон, работи като дизайнер и прави един от най-популярните модни подкасти в YouTube

15:11 - 01.02.2026
Спорт

Карлос Алкарас счупи 87-годишен рекорд с победа над Джокович на финала на Australian Open

Световният №1 вече има кариерен Голям шлем

13:49 - 01.02.2026
Живот

От първото адаптирано мляко до залесената гора, или как грижата се превръща в бизнес модел

Храната като сила за добро е философията на "Нестле" и България е пример

13:20 - 01.02.2026
Важно днес

Иран обяви европейските армии за „терористи“ и предупреди съседите си за регионален конфликт

Режимът на Хаменей е готов за преговори, но при условие, че не се налагат ограничения за отбранителните способности на Иран

11:50 - 01.02.2026
Важно днес

Историята на Народния съд, унищожил елита на България преди 81 години

Денят на почит към жертвите на комунизма се отбелязва в България от 2007 г. по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов

11:25 - 01.02.2026
Важно днес

Край на плащанията в левове. От днес се разплащаме само в евро

Търговците вече не са длъжни да приемат левове, като рестото при всяко плащане ще се връща единствено в евро

10:14 - 01.02.2026
Важно днес

Сняг обхваща цялата страна на 1 февруари, обявен е оранжев код за опасно време

НИМХ предупреждава за интензивни валежи, виелици и образуване на значителна снежна покривка

09:24 - 01.02.2026