ПП и ДБ бойкотират заседанието на парламента след "погром на демокрацията" от "хартиената коалиция" Снимка: © Булевард България

Бойкот на заседанията на Народното събрание с невлизане в пленарната зала обявиха парламентарните групи на "Продължаваме промяната" и "Демократична България".

Двете групи свикват и протест пред сградата на парламента на 18 ноември от 18:30 ч.

Причината - "погромът над демокрацията", организиран от т.нар. "хартиена коалиция", която пренаписа Изборния кодекс на среднощно и безпрецедентно заседание на комисията по правни въпроси. То приключи буквално минути преди старта на парламентарния ден.

"Това, което се случи тази нощ, беше един фарс, нямаше нищо общо с парламентаризма и е една подигравка, в която всички маски паднаха. Единствената цел е една - да се подмени вотът на българските граждани. Това беше нападение срещу демокрацията. Дотук с улесняването на гласуването. Дотук със загрижеността за високата избирателна активност", заяви лидерът на групата на ПП Андрей Гюров в декларация.

По думите му вече нищо няма да гарантира вота на избирателите. "Към партиите на статуквото се присъедини и бившата социалистическа партия. Няма български гражданин, който да приеме тази гавра", каза той по адрес на ГЕРБ, ДПС и БСП.

Депутатите от ПП напуснаха демонстративно залата. Мустафа Карадайъ - председател на ДПС, отвърна как извършеното с Изборния кодекс, което се очаква да бъде финализирано в петък с гласуване, било "опит за връщане на демокрацията".

Последвалата поява на Кирил Петков обратно в пленарната зала - само за да си вземе депутатската карта - предизвика грозни реакции от страна на някои депутати. Той бе освиркан и за малко да се стигне до сблъсък между няколко народни представители, сред които Маноил Манев от ГЕРБ.

В кулоарите на парламента Кирил Петков, заедно със съпредседателите на ДБ Христо Иванов и Атанас Атанасов, заяви, че случилото се е "пълен погром на демокрацията" и нарушава изцяло възможността българите да имат истинско доверие в изборния процес. "Една огромна червена линия се отвори. Тя не е между нас и другите парламентарни групи, тя е между българските граждани и политиците, които са в тази зала“, заяви бившият премиер.

„Цялата заявка внимателно да се обмислят нещата беше хвърлена под влака пред очите ни. Всички приказки как трябва да се обмислят промените в Изборния кодекс отидоха на вятъра“, каза Иванов.

„Тази нощ, докато всички спяха, беше извършена нощта на хартиената бюлетина. Коалицията зад тази бюлетина вече е ясна на всички и ние няма да я позволим. Миналите избори ги купиха – тези искат да ги откраднат. Няма да го позволим“, заяви на свой ред Атанасов.

Кирил Петков се закани, че следващата битка ще е в пленарната зала - по отношение на Изборния кодекс.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025
Политика

Румъния решава дали остава прозападна, или завива към Москва

Президентските избори са ключови не само за страната, но и за Европа

08:22 - 18.05.2025