Правната комисия и тази по бюджет и финанси в Народното събрание ще проведат първите си заседания близо 2 месеца след свикването на новия парламент.
Към момента това са единствените две сформирани комисии, които ще заработят макар да нямат избрано ръководство. Асен Василев от ПП-ДБ ще ръководи първото заседание на комисията по бюджет, а Росен Желязков от ГЕРБ на тази по правни въпроси. Решението е на председателя на парламента Наталия Киселова. Тя определя кой да председателства всяко едно заседание поотделно, след като народните представители не избраха ръководство.
В дневния ред и на двете са заложени ключови законопроекти. В бюджетната комисия депутатите ще разглеждат и вероятно гласуват на първо четене проектобюджета за тази година, който беше внесен от Министерския съвет. Очаква се изслушване и на финансовия министър Людмила Петкова.
Правната комисия ще се занимава с три предложения за промени в Закона за съдебната власт. И трите са пряко свързани с бъдещето на Висшия съдебен съвет и на Борислав Сарафов. Те са насочени към това да бъде спрян изборът на Сарафов за главен прокурор, който е насрочен за 16 януари.
Внесени са законопроекти от три различни парламентарни групи - на "Продължаваме промяната-Демократична България", "Възраждане" и на "Има такъв народ".
В този на ПП-ДБ се предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат кандидати за главен прокурор. Предложенията включват и прекратяването на вече започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС.
Вносителите предлагат след края на мандата си председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента това се случва във ВАС, където Георги Чолаков продължава да заеме поста, въпреки че неговият мандат изтече. Евентуален негов наследник на длъжността засега няма.
Вчера съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков за пореден път заяви, че най-важното в момента е какво ще се случи именно със Закона за съдебната власт.
В края на миналата година Конституционният съд отказа да тълкува правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат. С това отпаднаха пречките ВСС да завърши процедура по избор на Сарафов.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: