Няколко месеца след като клиничните пътеки в здравеопазването бяха увеличени с 25% (от 1 май) се задава ново увеличение.
Това стана ясно вчера след среща на членове на Надзорния съвет на Националната здравно-осигурителна каса и Българския лекарски съюз заедно с представители на ръководството на Министерство на здравеопазването.
От МЗ казаха, че служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев е свикал работната среща заради "нарастващото напрежение в сектор "Здравеопазване" във връзка с възнагражденията на медицинските специалисти.
"Министър Меджидиев предложи да бъде направено увеличение на цените на клиничните пътеки. Предложението му беше прието от присъствалите на срещата представители на НЗОК и от БЛС. След разискванията те не успяха да постигнат консенсус за точен процент, но ще бъде разглеждан вариант за скок между 12-20%, които ще бъдат преразпределени от излишъка във фонда", съобщиха от пресслужбата на МЗ.
Целта на решението е да се даде възможност на болниците да изработят заложените им бюджети и съответно да увеличат заплатите на персонала до минималните нива от 2000 лв. за лекар и 1500 лв. за медицинска сестра.
„Ще настояваме увеличението на цените да с 18%, защото с досегашните цени лечебните заведения са изработвали 230 млн. лв. месечно, с 10% са още 23 млн. лв. и ще станат 253 млн. лв. на месец. За да се получи това, което болниците е трябвало да получат през годината, минимумът е 18%“, каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Той допълни, че съсловната организация ще направи всичко възможно икономиите и средствата от резерва да отидат за колегите от болничната помощ, ПИМП и СИМП.
"Целта е специално болниците да успеят да вдигнат заплатите на колегите, въпреки отпадането на тези текстове от НРД засега, защото те имат желание да го направят, но нямат ресурс“, каза още д-р Маджаров.
По-рано днес председателят на БЛС каза в ефира на Нова телевизия, че увеличението на възнагражденията на лекарите е един от начините за справяне с кадровата криза.
През последните дни редица болници се оплакаха от невъзможността да повишат заплатите на лекарите и сестрите си, тъй като според тях 25%-то увеличение на клиничните пътеки не е достатъчно, а и вече е "изядено" от инфлацията. Последно бе съобщено за около 200 болници, в които заплатите са под договореното в националния рамков договор.
Готвят се и протести - утре се очаква да протестира спешната помощ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: