Потребители на социалните мрежи призовават за бойкот на "Евровизия" заради участието на Израел и това накара Организацията на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU ) да реагира в отговор.
Израел е част от конкурса от пет десетилетия. Причината да има недоволство сега са военните действия в ивицата Газа, които Тел Авив предприе срещу обявената за терористична огранизация "Хамас" заради нападението ѝ над Израел на 7 октомври. Тогава бяха убити поне 1200 цивилни израелци, а други 240 групировката взе за заложници.
Напрежението в Близкия изток след най-кървавата атака на "Хамас" и обявената в резултат война от Израел срещу екстремистката организация, доведе не само до дипломатически скандали, но и до усилване на речта на омразата в онлайн и публичното пространство.
В консурса участва и Азербайджан и това също води до недоволство в социалните мрежи.
„Аз 100% ще бойкотирам Евровизия, защото решиха да включат Израел и Азербайджан въпреки жестокостите и престъпленията им срещу човечеството“, гласи един от коментарите на потребител в социалните мрежи.
I'm 100% boycotting Eurovision because they decided to include Israel and Azerbaijan despite their atrocities and crimes against humanity. What a nasty organization https://t.co/BqO2MFGYzW
— Anita Zsurzsan 🇵🇸 ✡️ (@iamjourjean) December 5, 2023
Този глас не е единствен, а мащабът на атаката срещу музикалното състезание накара Организацията на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU ), която стои зад "Евровизия", да публикува специално изявление.
"Конкурсът „Евровизия“ е състезание за обществените радио и телевизионни оператори от цяла Европа и Близкия изток - не за правителства - и израелският обществен оператор участва в конкурса от 50 години. EBU е организация, ръководена от членове. Тези органи направиха оценка на списъка с участниците и решиха, че израелската обществена телевизия отговаря на всички правила на конкурса. Заедно с 36 други радио и телевизионни оператори Израел ще може да участва в конкурса през следващата година", се казва в изявлението на европейската организация, цитирано от Euronews.
EBU е съюз на обществени медийни организации, чиито страни са в Европейското пространство за радио и телевизия или са членове на Съвета на Европа. Към 2022 г. в него членуват 112 организации от 54 държави и 30 асоциирани членове от още 19 държави.
Организацията, която притежава и управлява телекомуникационните мрежи "Евровизия" и "Еврорадио", е създадена през 1950 г., а административното ѝ седалище се намира в Женева.
"В момента има приобщаващо отношение към израелските участници в големи състезания. Конкурсът за песен на "Евровизия" остава неполитическо събитие, което обединява публиката по целия свят чрез музиката", категорично се подчертава в текста на организацията.
Една от критиките, отправени към EBU, е че през 2022 г. Русия беше изключена от конкурса през 2022 г. заради нахлуването ѝ в Украйна. При настоящата война между Израел и „Хамас“ такава реакция няма.
"Както вече беше казано, конкурсът за песен на "Евровизия" е конкурс за телевизионни оператори. След многократни нарушения на задълженията за членство и нарушаване на ценностите на обществените медии, Русия беше отстранена", обясняват организаторите.
Израел е печелил конкурса няколко пъти - през 1978 г., 1979 г., 1998 г. и за последно през 2018 г., когато Нета спечели с песента си "Toy" в Лисабон.
България няма да се състезава в "Евровизия" през 2024 г. Това стана ясно, след като организаторите обявиха окончателния списък с участници.
Домакин на събитието през месец май следващата година ще бъде шведският град Малмьо.
37 държави ще се състезават на "Евровизия" 2024, но без България
Нетаняху обяви "началото на края за Хамас", след като десетки нейни членове са се предали
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: