2023 г. ще бъде трудна за голяма част от световната икономика, тъй като основните двигатели на глобалния растеж - САЩ, Европа и Китай - ще преминат през период на отслабваща активност.
Това смята Кристалина Георгиева, директор на Международния валутен фонд.
Георгиева смята, че следващата година ще е по-тежка от 2022 г. заради едновременното забавяне на растежа в ЕС, Китай и Америка.
"Очакваме 1/3 от световната икономика да влезе в рецесия. Стотици милиони души ще изпитват ефектите ѝ, дори техните държави да не са в рецесия", казва тя в интервю за CBS.
През октомври Международният валутен фонд коригира прогнозите си за ръста на световната икономика през 2023 г. заради продължаващата война в Украйна, инфлационния натиск и високите лихвени нива след намесата на централните банки.
За първи път от 40 години насам втората по големина икономика в света - Китай - вероятно ще отбележи ръст, който ще е равен или по-нисък на средното глобално ниво, смята Георгиева. Междувременно заболяванията от Covid-19 в страната продължават да растат след вдигането на крайно строгите епидемични мерки в страната, довели до политически протести.
"Пожарът" от нови случаи на инфекция в следващите месеци може да нанесе пореден удар по китайската икономика и да забави растежа както в региона, така и в световен мащаб.
В следващите няколко месеци Китай ще премине през труден период, казва още тя.
Съединените щати се отличават от останалите страни и има шанс да избегнат свиването на икономиката и рецесията, а пазарът на труда остава стабилен с безработица на най-ниското ниво за последните 60 години.
Ако тази устойчивост се запази и през 2023 г., САЩ "може да помогне на света да премине през една много трудна година", казва тя.
Георгиева обаче смята, че е възможно да се наложи Федералният резерв да задържи основните лихви на високо ниво за по-продължителен период, за да може да овладее инфлацията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: