Борбата с корупцията на местно ниво не работи, а пропастта между регионите се запазва, показва проучване Снимка: © Getty Images

Борбата с корупцията на местно ниво не работи добре. Такъв е изводът от изследването "Регионални профили 2023" на Института за пазарна икономика.

Анализът на икономистите показва, че административните форми на борба с корупцията сред служителите в местната администрация не работят и дори оставят впечатление, че такъв проблем не съществува.

В много малко случаи се подават сигнали към местните комисии за борба с корупцията и почти липсват данни за нарушения“, казват от ИПИ.

Възможните решения, според икономистите, са или запазване на настоящия децентрализиран модел, но при по-широки правомощия на централната комисия за борба с корупцията да се намесва, да проверява служителите и да налага санкции, или връщане към централизирания модел.

Друг извод от последното издание на „Регионални профили 2023“ на Института за пазарна икономика е, че пропастта между София и останалата част от страната, както и различията между северните и южните области на България, се запазват.

Основните предизвикателства пред развитието на страната също остават:

  • застаряващото население;
  • качеството на образованието;
  • корупцията;

Според резултатите от проучването почти всяка област в България се отличава с успешно представяне в определена сфера.

Така например образованието в Смолян е добро, здравеопазването - в Плевен, инвестиционната активност - в София област, Габрово и Стара Загора, туризмът - в Бургас, а в редица региони се вижда потенциал за подобряване на цялостното развитие.

От ИПИ отчитат, че инвестициите имат ключова роля за привличането на нови жители в населените места, повишаването на заетостта и доходите.

Основната пречка пред тях е слабото образование.

Анализът показва, че икономиките на столицата, Варна и Бургас са силно доминирани от услугите, а в области като Стара Загора, София област, Габрово, Враца – индустрията е най-големият източник на благосъстояние.

В районите със силно застъпени услуги са съсредоточени висшистите, а в тези с висок дял на преработващата промишленост огромната част от работната сила е със средно образование.

В същото време в някои области броят на хората с основно и по-ниско образование и с почти невъзможна реализация на пазара на труда остава голям. Резултатите на национални външни оценявания и на зрелостните изпити и през тази година не дават поводи за оптимизъм.

Особено притеснителен е делът на слабите оценки на матурата по български език и литература, който надвишава ¼ в шест области (Шумен, Перник, Плевен, Разград и Кюстендил), а в шест български общини няма нито един ученик, който е успял да получи оценка поне „Среден“ 3,00, отчитат икономистите от ИПИ.

За да се преодолеят пречките са необходими както политики на национално ниво, така и усилия и финансова независимост на местните власти, отбелязват от ИПИ.

Икономически центрове ИПИ 16 града държат 80% от производството в България. В тях е 3/4 от населението


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024