Путин предупреди Меркел и Макрон: Външната намеса в Беларус е неприемлива Снимка: © Getty Images

Руският президент Владимир Путин проведе отделни разговори с немския канцлер Ангела Меркел и френския държавен глава Еманюел Макрон, като ги е предупредил, че всякаква външна намеса в политиката на Беларус ще бъде „неприемлива“.

Новината съобщиха от пресцентъра на Кремъл на обяд във вторник. Путин е казал, че ако има външна намеса в бившата съветска република, това ще доведе до ескалация на политическата криза в страната, управлявана от Александър Лукашенко, предадоха ТАСС и Reuters.

Меркел е казала на руския президент, че „беларуското правителство трябва да се откаже от използването на сила срещу мирни демонстранти, незабавно да освободи политически затворници и да влезе в национален диалог с опозицията и обществото, за да се преодолее кризата". Това съобщи официалният представител на кабинета на министрите на Германия Стефан Зайберт, цитиран от ТАСС.

Телефонният разговор е бил по инициатива на германската страна. Що се отнася до комуникацията между Путин и Макрон, двете страни са изразили заинтересованост от скорошно решение на възникналите проблеми в Беларус, където се провеждат най-мащабните протести в модерната история на страната.

Президентът на бившата съветска република Александър Лукашенко вече проведе два разговора с Путин и след тях стана ясно, че Москва е потвърдила готовността за съдействие при решаването на проблемите съгласно Договора за създаване на Съюзната държава. Обещала е „всеобхватна помощ“ в случай на „външни военни заплахи“ спрямо Беларус.


Прочетете още:

Историите на полицаите от Беларус, които отказаха да станат насилници и напуснаха системата

И Лукашенко заговори за промени в конституцията

"Беларус ще загине като държава": Лукашенко отхвърли варианта за нови избори


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Oлександър Усик - кралят на "кралската категория" в бокса

Усик отново е абсолютен световен шампион

09:14 - 20.07.2025
Важно днес

Украйна предлага нов кръг от преговори с Русия и "лидерска среща" с Путин

Предложението идва след нова руска бомбардировка, която засегна 10 украински региона

09:05 - 20.07.2025
Спорт

Новият треньор на ЦСКА дебютира с равенство срещу бившия си тим

“Лудогорец” започна с разгром

00:00 - 20.07.2025
Спорт

България сломи отбор №1 в света пред 12 000 фенове в Гданск

"Лъвовете" триумфираха срещу поляците за първи път след 8-годишна пауза

21:55 - 19.07.2025
Бизнес

Скандалът с хванатия в изневяра шеф на Astronomer може да струва скъпо на тех компанията

Под въпрос са репутацията и бъдещите инвестиции в една от най-бързо развиващите се софтуерни компании

19:15 - 19.07.2025
Важно днес

Кола се вряза в хора пред нощен клуб в Лос Анджелис и рани десетки

Пострадали са най-малко 30 души, един от тях е с огнестрелна рана

18:06 - 19.07.2025
Важно днес

IT срив блокира полските летища, службите разследват евентуален саботаж

Инцидентът засегна основни летища, включително във Варшава, Катовице и Гданск

17:32 - 19.07.2025
Важно днес

След вълна от публикации: Община Варна с обяснение по поръчката за храна в социалните услуги

Фирмите на Пламенка Димитрова и обвинения в корупция Ивайло Маринов участват в общо рамково споразумение за доставка на храна

16:36 - 19.07.2025
Живот

Massive Attack ще защитава музиканти, цензурирани заради подкрепата си за Газа

Към инициативата вече са се присъединили Kneecap, Fontaines D.C., Брайън Ино и Garbage

14:29 - 19.07.2025