Президентът на Беларус Александър Лукашенко допусна промени в конституцията на страната, които да доведат до ново разпределение на властта.
Управляващият от 1994 обаче заяви, че мащабните протести срещу него няма да го принудят да стигне до този ход – ще го направи, когато не е поставен под напрежение, съобщиха държавната агенция „БелТА“ и руските ТАСС и „Российская Газета“.
"Ражда се нов Беларус": Най-големият протест в модерната история на страната
„Нуждаем се от нова конституция. Бяха ми предложени два варианта, но ги отказах защото се различават от третия. Той се разглежда в момента. Елате, седнете и работете върху нова конституция и ще я внесем за гласуване на референдум. Ще ви предам своите правомощия върху конституцията. Но не и под натиска на улицата“, каза държавният глава в речта си пред работници от завода МЗКТ в Минск.
След продължителното си слово той сподели: „Благодаря, казах всичко, вече може да викате „Оставка“, а точно това се случи, предадоха руските медии и държавната агенция на Беларус.
Вчера в страната се проведе най-мащабната демонстрация в съвременната ѝ история – стотици хиляди души призоваха за национална стачка. Днес работници в Беларуския металургичен завод, в Минския тракторен завод и още няколко големи двигателя на производството в страната са се събрали на протест срещу президента. Той призова всички в подобно положение да не „рушат“, а да се върнат на работа.
Лукашенко, който спечели шести пореден мандат с около 80% подкрепа, обяви, че е наясно, че „рано или късно“ ще напусне поста си. „Разбира се, някой ден ще напусна. Или след година, или след две. Но не можете да дадете тази конституция на някого, който не е ясен. Защото ще бъде бедствие. Ето от това се страхувам най-много“, каза той, цитиран от ТАСС.
Той призова за диалог с демонстрантите. „Никога не съм ви предавал и няма да ви предам“, обяви Лукашенко и се върна към 90-те години, когато престъпността бе завладяла столицата Минск. „Имаше избори, референдуми. Изискахте от мен да въдворя ред. Направих го“, сподели държавният глава и запита реторично защо недоволните граждани постъпват по този начин.
„Последният диктатор в Европа“, както го наричат западните медии, вкара в затвора повечето си политически опоненти и управлява вече 26 години. По време на протестите през последната седмица бяха задържани над 6700 души.
Междувременно лидерите на почти всички парламентарни групи в Европейския парламент обявиха, че не признават Лукашенко като президент на Беларус. Депутатите от Европейската народна партия, Социалисти и демократи, либералите от "Обнови Европа", Зелените/Европейски свободен алианс и Европейските консерватори и реформисти съобщиха в общо изявление, че президентът на Беларус е "персона нон грата" в Европейския съюз.
Това се вижда от публикуваното писмо на страницата на Европейската народна партия. От него става ясно, че лидерите, които не са се подписали, са левите от Конфедеративна група на Европейската обединена левица/Северна зелена левица и евроскептиците от "Идентичност и демокрация" (в тях няма български евродепутати).
Подписаните под документа искат нови свободни избори в Беларус, осъждат насилието на Лукашенко, призовават за цялостно разследване на президентския вот в Беларус и искат освобождаване на всички задържани граждани по време на демонстрациите. Призовава се още за назначаване на специален представител на ЕС в Беларус.
Прочетете още:
"Беларус ще загине като държава": Лукашенко отхвърли варианта за нови избори
2 млн. белоруси научават новините от Telegram. Властта издирва създателя на каналa NEXTA
Арестите в Минск: 50 души в килия за 4 и побоища под звуците на химна на Беларус
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: